YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarko'dan Cameron'a fırça
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde İngiltere Başbakanı David Cameron'a sert çıkışarak "Euro üzerine yorum yapmayı bırak." dediği iddia edildi.
Sarko'dan Cameron'a fırça
25 Ekim 2011 / 07:22 Güncelleme: 25 Ekim 2011 / 08:23

Başta Yunanistan olmak üzere birçok üye ülkenin durumunu değerlendirmek ve Euro krizinin çözümüne yönelik tedbirler alınması için Brüksel'de toplanan AB üye ülke liderleri arasında sert tartışmaların geçtiği bildiriliyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise İngiltere ve Fransa liderleri arasında geçen ve AB'nin içinde bulunduğu kriz durumunu ele veren diyalog oluşturuyor.

 

İddiaya göre, Yunanistan'ı kurtarma paketi müzakereleri sırasında, "Yunanistan'a yardım edecek 1 Euro'muz bile yok", "Euro para birimine üye olmamakla ne kadar doğru bir karar vermişiz" gibi açıklamalar yaparak Almanya ve Fransa'nın tepkisine neden olan Cameron'ın bu tutumuna, Fransa Başkanı Sarkozy daha fazla sabredemedi. Sarkozy, İngiliz meslektaşına, "Eleştirilerin ve akıl hocalığı yapman bizi hasta ediyor. Bir yandan Euro'dan nefret ettiğini söyleyerek Euro para birimine dahil olmak istemediğini söylüyorsun, diğer yandan da Euro kriziyle ilgili toplantılara müdahale ediyorsun." diye çıkıştı.

 

Cameron'ın ise Euro para birimini kullanmamalarına rağmen Euro krizinin İngiltere ekonomisini de olumsuz etkilediğini ve Euro'nun "güçlü ve sağlıklı" yapıda olmasının ülkesinin çıkarları açısından çok önem arz ettiği şeklinde cevap verdiği belirtildi.İki liderin arasında geçtiği iddia edilen bu sert diyaloğu İngiliz gazeteleri de manşetine taşıdı. Guardian gazetesi haberi okuyucularına, "Sarkozy'den Cameron'a: Euro üzerine bir şey söyleme, çeneni kapat!" başlığıyla duyururken, Times ise "Cameron'ın kurnazlığı, Euro anlaşması şokuyla meydana çıktı" başlığını kullandı. (Cihan)

ab nin son durumu1
 // kadir
Tek başına bu kadar hammallık Almanlar da yapmak istemeyecektir. Üstelik AB genelinde de işsizlik iyice artmakta. Unutmadan İngiltere'de hiç iyi değil. Onlarda bitmenin eşiğindeler. Bir zamanın sömürgecileri ektiklerini biçiyorlar. Çin'de bedava para vermeyi hiç istemeyecektir. Hepsi birlikte çukura doğru devam edeceklerdir. ABD de aynı o da Japonya ve Çin'i bir diğer çukura çekmekte. Hepsi zincirin halkaları gibi birbirini çekmekte....
28 Ekim 2011 18:08
ab nin son durumu
 // kadir
Bu saatten sonra borç öyle kafadan silinemez bu bir. Mutlaka Yunanistan'dan adaları almışlardır. Daha bu da yeterli değil elbette. Yunanistan uzun bir müddet AB'ye çalışacak. Bu arada İrlanda, İzlanda ve Macaristan batık ekonomileri de unutulmamalı. Bunlar da iflas etmişti. Düzelmeleri de pek mümkün gözükmüyor zaten. Belçika, Portekiz, İspanya, İtalya ise iflas eşiğindeler. EURO'nun birliktelik içerisindeki zayıf ülkelere iyi gelmediği bir gerçek. Almanya'da b...
28 Ekim 2011 18:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler