YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkisyan'dan Karabağ çıkışı
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, işgal altındaki Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ'ın, uluslararası alanda tanınması için mücadele edeceklerini belirtti.
Sarkisyan'dan Karabağ çıkışı
16 Nisan 2012 / 14:04 Güncelleme: 16 Nisan 2012 / 14:22

Mayıs ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesi Erivan'da halkla bir araya gelen Sarkisyan, yaklaşan seçimler ve Yukarı Karabağ sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkedeki sosyal sorunları çözmek için birçok program hazırladıklarını belirten Sarkisyan, eleştirilere açık olduğunu söyledi.

Sarkisyan ayrıca, işgal altındaki Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ'ın uluslararası alanda tanınması için mücadele edeceklerini belirtirken, 1915 olaylarının da "soykırım" olarak tanınması için mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı.

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi amacı ile 2009 yılında imzalanan protokollerde Türkiye, 1915 olaylarının araştırılması için ortak bir tarih komisyonu kurulmasını önermişti. Ancak protokoller imzalandıktan sonra Ermenistan yönetimi, bu tür bir tarih komisyonuna gerek olmadığını, 1915 olaylarını tartışmayacaklarını açıklamıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler