YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkisyan: İlişkilerin normalleşmesi iki ülkenin d
Sarkisyan: İlişkilerin normalleşmesi iki ülkenin d
Sarkisyan: İlişkilerin normalleşmesi iki ülkenin d
22 Temmuz 2008 / 15:41 Güncelleme: 22 Temmuz 2008 / 00:00

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan'ı ziyaret etmesinin iki ülke arasında son dönemde ortaya çıkan olumlu atmosferi güçlendireceğini söyleyerek, "Ziyaretin ilişkilerdeki olumlu havayı kalıcı harekete dönüştüreceğinden eminim" dedi.


Sarkisyan, cumhurbaşkanlığının ilk yüz günlük faaliyeti dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül'ü, 6 Eylülde Erivan'da iki ülke milli takımlarının futbol karşılaşmasını birlikte izlemek üzere davet etmesiyle ilgili soruları yanıtlarken, "Türkiye'deki belirli politik çevrelerin, ilişkilerin normalleşmesinin sadece Ermenistan'ın çıkarına olduğu yönünde düşünceler dile getirdiğini, ancak kendisinin bu düşüncelere katılmadığını" söyledi.


Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre Sarkisyan, "İlişkilerin normalleşmesi iki tarafın da çıkarına. Ben bu konudaki fikir birliğinin Cumhurbaşkanı Gül'ün Erivan'a gelmesinde belirleyici faktör olacağını umuyorum" diye konuştu. Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin Ermenistan'ı "önemli bir başarıya" taşıyacağını da vurguladı.


Cumhurbaşkanı Gül'ün olası Erivan ziyaretine Ermenistan'daki bazı grupların karşı çıkmasına da değinen Sarkisyan, bu düşüncede olan çevrelerin her iki ülkede de bulunduğunu belirterek, "Bu, var olan sorunları çözmek için hiçbir şey yapmamalıyız anlamına mı geliyor? Ben, sorunların çözümü için her iki tarafın da çaba harcaması gerektiğine inanıyorum" dedi. Sarkisyan, her iki ülkede ilişkilerin normalleşmesini destekleyenlerin, buna sayısının karşı çıkanlardan fazla olduğunu da ifade etti.


Türk ve Ermeni diplomatlarının temmuz başlarında Cenevre'de görüşmeleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Sarkisyan, "bunda sansasyonel bir şey görmediğini, iki ülke diplomatlarının daha önce de bir araya geldiğini" kaydetti. Ermenistan devlet radyosunun haberinde de Sarkisyan'ın, Türkiye'ye "ilişkilerde taze bir başlangıç yapma" çağrısında bulunduğu, bu çağrının Ankara'da olumlu karşılandığı ifade edildi.Bugün

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler