YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkis'yan' çizdi!
Ermenistan hükümeti, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a protokollerdeki imzasıyı geri çekme yetkisi vermeye hazırlanıyor...
Sarkis'yan' çizdi!
29 Ocak 2010 / 07:03 Güncelleme: 29 Ocak 2010 / 08:34

Ermenistan, Türkiye ile imzaladığı protokolleri hayata geçirmek için her gün yeni bir şart öne sürmeye başladı. Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin ardından, karar alan Erivan hükümeti, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a protokollerdeki imzayı geri çekme yetkisi vermeye hazırlanıyor.

ÇEKİL BASKISI ARTIYOR

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, "Türkiye-Ermenistan uzlaşması pürüzlere takıldı" başlıklı bir haberde, Ermenistan Cumhurbaşkanı danışmanlarından Vigen Sarkisyan ile yapılan mülakata yer verdi. Haberde Sarkisyan'ın, "Şimdi işlerin giderek daha da zorlaştığı bir döneme yaklaşıyoruz" sözleri aktarıldı ve "24 Nisan yaklaşırken Ermenistan Cumhurbaşkanının diplomatik çabaları bırakması yönünde üzerindeki baskının da giderek arttığı" kaydedildi. Habere göre Sarkisyan, "Ermenistan hükümetinin, protokollerin onaylanması için gerekli onay belgelerini parlamentoya gönderdiğini, bu arada da Ermenistan Cumhurbaşkanı'na protokollerden imzasını çekebilmesine imkan tanıyan bir yasayı hazırlamakta olduğunu" söyledi. Haberde Ermeni yetkilinin, "Bu fırsat kaybedilirse, bu tüm bölgeyi müzakerelerin başladığı dönemin çok daha gerisine götürür ve iki taraf arasındaki güven yıkılır" yolundaki sözleri de aktarıldı.

LONDRA'DA SICAK BULUŞMA

Öte yandan Afganistan Konferansı için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'la görüştü. Davutoğlu görüşmede, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokoller konusundaki kararından duyduğu endişeyi aktardı. Nalbantyan ise, "sürecin özünde değişiklik yok" karşılığını verdi. İki bakan, gelecek hafta Münih'te yapılacak güvenlik toplantısında yeniden bir araya gelme kararı aldı.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler