YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şarkıcılar tepkili
Şarkıcılar tepkili
Şarkıcılar tepkili
20 Haziran 2008 / 14:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD'li sorgu yetkililerinin, 11 Eylül ve Irak Savaşı sonrasında, terörle mücadele kapsamında 'gözaltına aldıkları' zanlılardan bilgi almak için dinlettikleri parçaların listesini yayınladı.


Gazete, başta Guantanamo ve Irak'taki merkezler olmak üzere, ABD'li yetkililer ve onların sorgusundan geçen kişilerden aldıkları bilgilere dayandırdıkları haberde, bahsi geçen şarkılardan bazılarını seslendiren sanatçıların görüşlerine de yer verdi.


Listede en üst sırayı ABD'li death metal gurubu Deicide'ın 'F... Your God' adlı parçası yeralıyor.


Deicide grubunu ise ülkemizde de geniş bir hayran kitlesi bulunan Metallica grubunun 'Enter Sandman' parçası izliyor.


DİNAZOR BARNEY'DEN QUEEN'E


Listede yeralan diğer şarkıcılar ve parçaları ise şöyle:


* Queen / We Are The Champions


* Rage Against The Machine / Killing inthe Name Of


* David Gray / Babylon


* Nancy Sinatra / These Boots Are Made for Walking


* Eminem / White America


* Bruce Springsteen / Born in the USA


* Mor Dinazor Barney (İngiliz televizyonlarında yayınlanan popüler kukla şovunun kahramanı) / I Love You


Haberde, AC/DC, Drowning, Andy Williams, Mitch Miller Noel Korosu gibi grup ve şarkıcıların da sorgucuların 'işkence parçaları listesi'nde yer aldığı belirtildi.


Haberde, adı geçen pek çok sanatçının parçalarının 'işkence' için kullanılması konusunda görüş vermekten kaçındığı vurgulandı.


İngiliz şarkıcı David Gray, Guardian muhabirine yaptığı açıklamada, parçasının bu şekilde kullanımasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, konuya ilişkin her türlü yasal önlemin alınması için diğer sanatçılarla birlikte harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.


Metallica grubunun solisti James Hetfield ise, parçalarının sorgulamalarda kullanılmasında bir sakınca görmediğini söylerken, esprili bir dille, 'Biz, ailelerimizi, karılarımızı ve bizi sevenleri bu müzikle uzun yıllardır cezalandırıyoruz. Iraklılar için durum neden farklı olsun?" diye konuştu.


(GAZETEPORT DIŞ HABERLER)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler