YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarımsak altını solladı
Domuz gribi, Çin'de sarımsağı "altından değerli" hale getirdiği bildirildi.
Sarımsak altını solladı
09 Aralık 2009 / 16:59 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 16:59

Çin'de halk arasında yaygın bir inanışa göre domuz gribine yol açan H1N1 virüsüne karşı "koruduğu" gerekçesiyle, sarımsak fiyatları, bir yılda 40 kat arttı.

Bu son iki yılda en alt seviyelerde seyreden sarımsak fiyatlarının son haftalarda hızlı bir yükselişe geçtiği Çin, dünya sarımsak üretiminin dörtte üçünü sağlıyor.

Şandong'da sarımsak üreten bir şirketin müdürü Cao Fangling, fiyatlardaki artışın inanılmaz seviyede olduğunu bildirdi.

Dünyadaki ekonomik kriz yüzünden iki yıldır alıcı bulamayan sarımsağın satışlarının, Çin'de özellikle de kasım ayında 200 kişinin ölümüne yol açan domuz gribinin etkisiyle yeniden canlandığı belirtiliyor.

Geleneksel Çin tıbbını uygulayan Çinli doktorlar, halkı H1N1 virüsüne karşı korunmak için sınırsız bir şekilde sarımsak tüketmeye çağırarak sarımsak satışlarını artırdı.

Başkent Pekin'deki Salgın Hastalıklar Korunma ve Kontrol Merkezinde görevli bir uzman ise, sarımsak veya biberin H1N1 virüsüne karşı iyi geldiğine ilişkin herhangi bir bilimsel kanıt bulunmadığı uyarısında bulundu.

Resmi Yeni Çin haber ajansı, Çin'in doğusundaki Vıncou eyaletinde yaklaşık 4,8 milyon avro değerinde sarımsak tohumu satıldığını duyurdu.

China Daily gazetesinin haberinde ise sarımsağın fiyatları üzerinde spekülasyon yapıldığı belirtilerek, 100 ton sarımsağı eylülde krediyle alıp bir ay sonra yüzde 125 karla satarak 40 bin avro kazanan 22 yaşındaki işsiz bir adam buna örnek gösterildi.

Şın Şuvey adlı analizci ise, kilosunu 0,2 yüene satın aldıkları 700 ton sarımsağı kilosu 3 yüene satarak yüksek kazançlar sağlayan bir gruba işaret etti.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler