YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şarbonlu mektuplarla 5 kişinin ölümüne yol açmıştı
Şarbonlu mektuplarla 5 kişinin ölümüne yol açmıştı
Şarbonlu mektuplarla 5 kişinin ölümüne yol açmıştı
07 Ağustos 2008 / 14:10 Güncelleme: 07 Ağustos 2008 / 00:00


Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 2001'de 11 eylül saldırılarından kısa süre sonra gerçekleştirilen şarbon saldırılarını, ABD Savunma Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir bilim adamının gerçekleştirdiğini duyurdu.


FBI belgelerinde Bruce Ivins adlı bilim adamının, saldırılarda kullanılan şarbona erişimi olduğu ve laboratuarda harcadığı uzun çalışma saatlerinin hesabını veremediği kaydedildi.


BBC'nin haberine göre, FBI'ın bu belgeleri kamuoyuna açıklaması, soruşturmayı kapatmaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı. Suçlanan bilim adamı Bruce İvins, yargılanacağını öğrendikten sonra geçen hafta intihar etmiş, ancak avukatı İvins'in saldırılarla ilgisi olmadığını savunmuştu.


ABD'de 2001 yılında çeşitli siyasetçilere ve medya mensuplarına şarbonlu mektuplar gönderilmiş, bu mektuplar 5 kişinin ölümüne yol açmıştı. FBI, saldırıları tek bir kişinin gerçekleştirdiğini düşünüyordu.


Mikrobiyolog Doktor Bruce Ivins'in, etrafındaki çember daraldıktan ve cinayet suçlamalarıyla yargılanabileceği kendisine açıklandıktan sonra geçen hafta intihar ettiği bildirilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler