YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şandır AKP'yi topa tuttu
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yaklaşık bir ay sonra oylanacak olan anayasa değişikliği paketi için"Halkımız 12 Eylül'de AKP hükümetini oylayacak"dedi.
Şandır AKP'yi topa tuttu
13 Ağustos 2010 / 13:21 Güncelleme: 13 Ağustos 2010 / 13:28

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Halkımız 12 Eylül'de AKP'yi, Başbakan'ı ve halkımız için zulme dönüşen AKP iktidarını oylayacaktır'' dedi.

Şandır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''Bölücü siyaset yapan kişi ve kuruluşların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan veya AKP yöneticileri ile görüşme ve pazarlık yaptıkları, bazı mutabakatlara vardıkları ancak hükümetin buna yeterince uymadığı'' şeklinde iddialar dile getirildiğini söyledi.

Hükümet yetkililerinin ''açılım çalışmalarına ilişkin esas paketin daha sonra getirileceği'' yönünde mesaj verdiğini ifade eden Şandır, ''Ancak pazarlık ve mutabakatın gerçeği henüz kamuoyunca bilinmemektedir'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptığı dönemde hazırladığını belirttiği ''Kürt Sorunu Raporu''nda ''Kürt kimliğinin kabul edilmesi'' ve ''ana dilde eğitim hakkının verilmesi'' gibi maddeler bulunduğunu iddia eden Şandır, şöyle devam etti:

''Nihayet, 17 Nisan 2010'da, 'başlattığımız Kürt açılımının önünü açmak ve bir alt yapı hazırlamak için anayasa değişikliği yapıyoruz' demişti. Bize göre, Başbakan'ın Kürt açılımı siyaset üreterek ve buna dayalı hukuk kurarak, PKK'nın isteklerinin gerçekleştirilmesidir. Bu bir yıkım projesidir. Halkımız 12 Eylül'de AKP'yi, Başbakan'ı ve halkımız için zulme dönüşen AKP iktidarını oylayacaktır.

Başbakan'ı ve AKP iktidarı yöneticilerini kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyorum. PKK ve PKK yandaşı bölücü siyaset yapanlarla kapalı kapılar arkasında yürüttüğünüz bir pazarlık var mıdır? Olduğu iddia edilen görüşmelerde varılan mutabakat nedir? Anayasa değişikliğini bu mutabakat gereği mi yapıyorsunuz? 12 Eylül'den sonra getireceğinizi ifade ettiğiniz 'Büyük Anayasa Paketi'nde hangi hususlar bulunmaktadır?''

''İKTİDARI SORGULAMAK GEREKİR''

Şandır, bir gazetecinin, ''Anayasa değişikliğinin, Kürt açılımının devamı olduğunu söylediniz. Oysa BDP referandumu boykot kararı aldı. Değerlendirmeniz nedir?'' sorusuna, ''Bunu biz değil, Sayın Başbakan söylüyor. Eğer öyleyse bu anayasa değişikliği milletin içerisinde bulunduğu sorunlara çözüm üretmek için değil tıkanan Kürt açılımın önünü açmak için yapılıyor'' yanıtını verdi.

''Buna PKK'nın karşı çıktığını veya BDP'nin boykot ettiğini gazetelerden okuyoruz ama bunun ne kadar doğru olduğunu ve buna ne kadar uyulacağını henüz bilmiyoruz'' diyen Şandır, şöyle konuştu:

''Biz bunu Başbakan'ın beyanına dayalı olarak söylüyoruz. Başbakan, 'Kürt açılımının önünü açmak için yapıyoruz' diyorsa demek ki kapalı kapılar arkasında varılan mutabakatı yeterince karşılamadığı için BDP buna karşı çıkıyor. Kendileri de onu söylüyor zaten. Bu hususların millete açıklanması lazım. Bu konuda, hükümet eliyle bir bölücü siyaset hayata geçirilmeye çalışılıyor, bunun için de anayasa değiştiriliyorsa, biz MHP olarak bu sebeple bu anayasa değişikliğine 'hayır' diyoruz. Çünkü milletin birliği bizim çok önemlidir.''

Bir başka gazetecinin, ''Başbakan Yardımcısı Arınç'ın dün açıklamaları oldu; 'Tuncay Özkan'ın feryadına kulak verilmeli' dedi. Bir de neyle suçlandıklarını dahi tam olarak bilmeyen bilim adamları ve gazeteciler hala içeride tutuluyor. Bunlara ilişkin değerlendirmeniz nedir?'' sorusu üzerine Şandır, ''Sayın Bülent Arınç konuşmak, üzüntü ifade etmek konumunda değil gereğini yapmak konumundadır'' dedi.

Türkiye'yi Türk milleti adına AK Parti'nin yönettiğini anlatan Şandır, şunları söyledi:

''AKP'nin 8 yılı sonunda bir sonuç olarak ülkenin çivisini çıkarttılar. Sayın Başbakan Yardımcısının, timsahın gözyaşları değilse, samimi ve dürüst ise durup kendi hükümetini, iktidarını sorgulaması gerekir. Hiçbir suçlama, bir iddianame, delil ortaya konulmadan insanların hapsedilmesi tabii ki kabul edilemez. Bu sorunun çözümü siyasi iktidarın sorumluluğundadır. Siyasi iktidar işine geldiğinde meseleyi yargıya havale etmekte, işine geldiğinde kendisi müdahale etmektedir. Sayın Arınç samimi ise gereğini yerine getirmelidir.''
AA

kimler oylanacak?
 // etrust
sn şandır eğer akp oylanacaksa haliyle mhp, chp vs. diğerleride oylanacak demektir. 13 eylül günü bu sözlerinin arkasında dur emi....
13 Ağustos 2010 15:56
ARINÇ'I DOĞRU ANLAMAK !
 // BATUHAN
Tuncayın feryadı askeri vesayete bağımlı ve yanlı yargıya yoksa hükümete değil konuyu iyi anlamak lazım. Çifte standart var aynı suç ortağı askerlere tutuklama kararı çıktığı halde ordu evlerinde veya hastanelerinde saklanabiliyorlar ama akılsız kurban bu zat tutuklu eşitlik istiyor ya hep yada hiç olsun diyor, zamanında başbakana ağzına gelenleri tükürüyordu meğer seçilmiş zavallı bir maşa imiş harcandı gitti....
13 Ağustos 2010 15:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler