YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şam'da patlama: 14 ölü
Şam'da patlama: 14 ölü
11 Haziran 2013 12:46
Suriye'nin başkenti Şam'da meydana gelen patlamada 14 kişi öldü, 31 kişi yaralandı

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, başkent Şam'ın Merce bölgesinde meydana gelen 2 ayrı patlamada, 14 kişinin öldüğünü, 31 kişinin yaralandığını duyurdu.

Suriye yönetimi saldırılardan muhalifleri sorumlu tuttu.

AA'ya konuşan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halit Hoca ise "Esed yönetimi 2. Cenevre görüşmeleri öncesi, işlediği savaş suçlarını örtbas etmek için terörle mücadele ettiği görüntüsü vermek istiyor.  Rejim özellikle Şam'ın merkezinde kendi kontrolünde bulunan bölgelerde sivillere bombalı saldırılar düzenleyerek, suçu muhaliflerin üzerine yıkmaya çalışıyor" dedi.

"Suriye muhalefetinin silahlı mücadelesi tamamen savunmaya yöneliktir" ifadesini kullanan Hoca şöyle dedi:

"Sivil hedeflere saldırmak Esed yönetiminin 2 yıldır başvurduğu bir yöntemdir. Şam'ın banliyölerine rastgele füze atan bir yönetimin muhalifleri teröristlikle suçlamak için şehir merkezinde bomba patlatması doğaldır.

Muhalifler bu saldırıları önlemek için kendi denetimleri altındaki mahallelerde kontrol timleri kurmuş ve pek çok bombalı aracı etkisiz hale getirmiştir. İki yılı aşkın süredir sivilleri hunharca katleden bu rejime karşı dünyanın sessiz kalması utanç vericidir."

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı (SRMD)'nın verilerine göre olayların başladığı 2011 Mart'ından bu yana başkent Şam'ın merkezinde en az 5 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler