YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Salgın can almaya devam ediyor
Salgın can almaya devam ediyor
19 Kasım 2010 12:02
Ocak ayında yaşanan depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan Haiti'de kolera salgını nedeniyle halk zor şartlar altında yaşamını sürdürüyor.

Haiti’deki kolera salgını sürüyor. Ülkede Ocak ayında gerçekleşen depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, ortaya çıkan kolera salgını nedeniyle halk, yaşamını zor şartlar altında sürdürüyor. 

Haiti’nin başkenti Port au Prince’de bulunan uluslararası havaalanı yakınlarında konuşlanan Maigate kampa yerleşen 8 bin kişi de, sıhhi ve tıbbi eksikliklere rağmen hayatta kalma mücadelesi veriyor. 

Maigate kampının Kadın Komite Sözcüsü Rachelande Valmy, kamptaki tuvaletlerin bozuk olduğunu ve yere akan pis suyun özellikle kolera salgını olan bir bölge için oluşturabileceği tehlikeleri anlattı. Valmy, “Burada gerçekten kötü şartlar altında yaşıyoruz. İnsanlar yerde uyuyor, hamile kadınlar hasta çocuklarıyla yerde yatıyor. Gerçekten çok zor bir dönem geçiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kamplardaki temizlik hususu, Haiti’deki Kızıl Haç için büyük önem taşıyor. Bu yüzden Uluslararası Kızıl Haç Federasyonu ve Kızılay, Haitili yetkililer için destek çağrısında bulunuyor.  

Başkent Port au Prince’deki başka bir kampta da yaklaşık 10 bin aile hayatını sürdürüyor. Kızıl Haç organizasyonu, bu kampta temiz tuvaletler inşa ederek temizlik şartlarını geliştirmeyi hedefliyor. İngiliz Kızıl Haç Sağlık ve Hijyen Yetkilisi Barry Jatca, “Burada halkın sağlık durumunu izlemek için bir gözlem ünitesi kurduk” açıklamasını yaptı. 

İshal ve kusmaya bağlı olarak aşırı su kaybı yaratan bir hastalık olarak bilinen kolera, temiz su sıkıntısı bulunan bölgelerde hızlı bir şekilde yayılabiliyor. 

Kızıl Haç Yetkilileri, ülkede dolaşarak insanlara kolera salgınından korunma yöntemlerini anlatıyor. 
 

İngiliz Kızıl Haç Sağlık ve Hijyen Yetkilisi Jatca, “Temizlikten sorumlu ekibimiz de tuvalet yakınlarında yaşayan insanlar için hijyen sağlama konusunda oldukça hassas davranıyorlar” şeklinde konuştu. Ülkede ayrıca su taşıyan araçlar, başkentte dolaşarak her gün 2.5 milyon litre su dağıtımı yapıyor. 

Dünya Sağlık Organizasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre sadece başkent Port au Prince’de kolera nedeniyle hayatını kaybeden ve hastanelere kayıt olan hasta sayısının en az 953 olduğunu açıkladı. 

Ülkede 19 Ekim’de patlak veren kolera salgını  bugüne kadar 1100’den fazla can aldı.
Haiti’de 12 Ocak tarihinde meydana gelen depremde 250 binden fazla kişi ölmüş, 1,5 milyon kişi de evsiz kalmıştı. Depremin ardından halen yaralar sarılmaya çalışılırken, ortaya çıkan kolera salgını da ülkede kargaşaya neden oldu. Ülkenin Kuzeyinde bulunan Cap Haitienne kentinde ortaya çıkan salgın nedeniyle halk, BM’yi suçluyor. Hastalığı Nepallı askerlerin ülkeye getirdiğini öne süren Haitililer, geçtiğimiz gün BM askerlerine taşla saldırmış, göstericilerden 3’ü BM askerlerinin açtığı iddia edilen ateş sonucundan hayatını kaybetmişti. BM ise bu iddiaları yalanlamıştı. Ülkede kolera salgınına bağlı olarak ölümlerin artmasından endişe ediliyor.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler