YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıyla ilgili çarpıcı iddia
Suriye'nin başkenti Şam'da dün düzenlenen bombalı saldırıyı bir subayın gerçekleştirdiği, saldırıda Beşşar Esed'in hedef alındığı iddia edildi.
Saldırıyla ilgili çarpıcı iddia
19 Temmuz 2012 / 14:57 Güncelleme: 19 Temmuz 2012 / 15:15

Halen Suriye'de bulunan tanınmış muhalif aydınlardan Dr. Muhammed Suri, ülkede yaşananlar hakkında bilgi verdi. Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının yapıldığı binaya dün yapılan saldırının, intihar saldırısı olmadığını anlatan Dr. Suri, bombalı saldırıyı muhalif bir subayın gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının bugün yapılmasının planlandığını, ancak güvenlik gerekçesiyle dün yapıldığını iddia eden Dr. Suri, saldırıyı gerçekleştiren subayın bu ihtimali de gözününde bulundurarak saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

"Bombalı saldırıda Beşşar Esed'in hedef alındığını ancak bu hedefe ulaşılamadığını" ifade eden Dr. Suri, şöyle devam etti:

"Eylem, içeriden bir subayın gerçekleştirdiği bir suikasttır. Toplantının yapılacağı yere bomba yerleştirmiş, dışarı çıkmış. Subayımız güvenli bir yerde. Toplantı bir gün önceye alınmasaydı daha büyükler de ölebilirdi. Saldırıda Esed'in kardeşi Mahir Esed ağır yaralandı. Bu, açıklanmıyor. Tedavi gördüğü hastaneye kimseyi yaklaştırmıyorlar."

Çatışmaların gece boyunca devam ettiğini belirten muhalif aktivist Dr. Muhammed Suri, dünkü patlamanın muhalefet için büyük moral kaynağı olduğunu ifade etti.

Dr. Suri, Esed yönetiminin, Suriye ordusunda görevli bazı askerlere gaz maskesi dağıttığını ileri sürdü. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler