YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıyı kendini İslami Cihad olarak tanıtan bir
Saldırıyı kendini İslami Cihad olarak tanıtan bir
Saldırıyı kendini İslami Cihad olarak tanıtan bir
17 Eylül 2008 / 13:36 Güncelleme: 17 Eylül 2008 / 00:00

Yemen'in başkenti Sana'daki Amerikan Büyükelçiliğ'ne roketler ve bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 14 kişi öldü.


Bir güvenlik yetkilisi 4'ü saldırgan, 6'sı Yemenli asker ve 4'ü yoldan geçenler olmak üzere toplam 14 kişinin öldüğünü açıkladı.


Ölenlerden 3'ünün Yemenli, birinin Hintli kadın olduğunu belirten yetkili, 3 askerin de yaralandığını kaydetti.


Büyükelçilik sözcüsü Ryan Gliha, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıda "çok sayıda" kişinin öldüğünü belirtmişti. Yetkililer ölü sayısının daha da artacağından endişe ediyor.


BOMBA YÜKLÜ ARAÇ KULLANILDI


Bir güvenlik yetkilisi, polisin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti. Aynı kaynaklar, Büyükelçiliğe giden yolda yanan bir araç gördüklerini de aktardı. Dubai'deki bir Amerikalı kaynak, bu konuda bir yorum yapmaktan kaçındı ve “Doğrulayamam, bu konuda konuşamam” ifadesini kullandı.


Yerel televizyon kanalları ise büyükelçilik dışında bomba yüklü bir aracın infilak ettiğini ve korumalarla kimliği belirlenemeyen kişiler arasında karşılıklı ateş açıldığını duyurdu.


Yemen'in başkenti Sana'daki Amerikan büyükelçiliğini hedef alan saldırının sorumluluğunu, kendilerini "Yemen'deki İslami Cihad" olarak tanıtan dinci bir grup üstlendi.


El Arabaya televizyonuna göre, Yemen Devlet Başkanından hapiste olan üyelerinin salıverilmesini isteyen grup, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin Sana'daki diplomatik temsilciliklerini hedef alma tehdidinde de bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler