YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Saldırının zamanlaması önemli"
"Saldırının zamanlaması önemli"
20 Ekim 2011 15:10
Hakkari'ye bağlı Çukurca'daki hain saldırı Arap medyasında geniş yankı bulurken, bazı analistler bu saldırının zamanlamasına dikkat çekti.

El Arabiya Televizyonu'nda 24 Türk askerinin şehit olduğu Çukurca saldırısının ele alındığı bir programa katılan ve El Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde uzman olan Beşir Abdülfettah, bu saldırıların Türkiye'ye yabancı olmadığını, ancak zamanlamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Saldırının, bir zamanlar Türkiye'nin güçlü müttefikleri olan, İsrail, İran ve Suriye ile ikili ilişkilerin gerildiği bir dönemde meydana geldiğinin altını çizen Abdülfettah, "Bu üç ülkenin çıkarları ve PKK'nın desteklenmesi örtüşüyor. Özellikle İsrail, PKK'yı silahlandırma ve örgüte bilgi desteği sağlama ile Türkiye'ye 'tutumlarını değiştirme' yönünde baskı uygulamayı hedefliyor" dedi.

Öte yandan, programa Londra'dan bağlanan, Suriye Yenilenme Hareketi temsilcisi Ali El Ahmed, "bu tarzdaki baskı kurma girişimlerinin Türkiye'yi bölgedeki tutumlarından vazgeçiremeyeceğini, çünkü Türkiye'nin güçlü bir askeri yapısı, güçlü bir ekonomi ve demokratik bir rejime sahip olduğunu" ifade etti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler