YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıda yaralıların da olduğu açıklandı
Saldırıda yaralıların da olduğu açıklandı
Saldırıda yaralıların da olduğu açıklandı
11 Mart 2009 / 12:33 Güncelleme: 11 Mart 2009 / 00:00

Almanya'nın güneybatısında bir okul kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından basıldı...
Polis sözcüsüne göre olayda en az 9'u öğrenci 3'ü öğretmen olmak üzere saldırgan dahil 16 kişi hayatını kaybetti; olayda birçok öğrenci de yaralandı.


Olay yerinden kaçan saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Waiblingen polis teşkilatı sözcüsü Klaus Hinderer, saldırganın Winnenden'deki Albertville Okulu'na saat 09:30'da geldiğini ve çevresine ateş açtığını söyledi.


İKİ SINIF HEDEF ALINDI


Baden-Württemberg Eyaleti Emniyet Müdürü Erwin Hetger ise saldırganın iki sınıfı hedef aldığını söyledi. Emniyet Müdürü Hetger, saldırganın öldürdüğü kişilerden 9'unun öğrenci olduğunu açıkladı. Saldırgan, olaydan sonra okuldan kaçtı. Saldırganın okuldan ayrıldıktan sonra da ateş etmeye devam ettiği belirtildi.


ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR


Baden-Württemberg eyaleti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Alice Loyson-Siemering ise, ölü sayısının artabileceğini açıkladı.


Polis, olayın yaşandığı okulu, Winnenden şehir merkezinde bazı cadde ve sokakları güvenlik çemberine aldı. Arama çalışmalarına helikopterler ve polis köpekleri de katılıyor.


Albertville'deki ortaokul ve lisede toplam 1000 civarında öğrenci öğrenim görüyor.


YARALILAR ARASINDA 2 TÜRK ÖĞRENCİ BULUNUYOR


Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Winnenden kentindeki Albertville Lisesinde bu sabah yapılan silahlı saldırıda iki Türk öğrencinin yaralandığı bildirildi.


SALDIRGAN 2007 YILINDA OKULDAN MEZUN OLMUŞ


17 yaşındaki saldırganın 2007 yılında Albertville okulundan mezun olduğu öğrenildi. Zanlının kullandığı silahların ebeveynlerine ait ruhsatlı silahlar olduğu belirtiliyor.


Saldırının düzenlendiği kentte Türk vatandaşların bulunduğu ve okulda Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü bildirildi.


"SALDIRGAN ÖLÜ OLARAK ELE GEÇİRİLDİ"


Alman televizyonları, Winnenden eyaletinde 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan okul baskınını düzenleyen saldırganın ölü olarak ele geçirildiğini duyurdu.


Stuttgart polisi yaptığı açıklamada, 17 yaşındaki Tim Kretschmer'in bir süpermarkette polisle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirildiğini doğruladı. Açıklamada, çatışmada 2 polisin de yaralandığı bildirildi.


ALMAN MEDYASININ İDDİASI: "SALDIRGAN İNTİHAR ETTİ"


Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Winnenden kentindeki Albertville lisesinde bu sabah silahlı saldırı düzenleyen gencin intihar ettiği bildirildi.


Alman Bild gazetesi, sabah saatlerinde okula gelerek iki sınıfa girip ateş açan 17 yaşındaki saldırganın burada 9 öğrenciyi öldürdüğünü belirtti. Albertville lisesinin eski bir öğrencisi olan saldırganın kaçarken de bir kişiyi öldürdüğü kaydedildi.


Polisin ailesinin evinde arama yaptığı ve ruhsatlı 18 silah bulduğu saldırganın daha sonra bir aracı durdurarak, sürücüyü rehin aldığı, polis barikatlarını yararak, Volkswagen marka Sharan model araçla otoyola çıktığı, burada rehin aldığı sürücüyü serbest bıraktığı ifade edildi.


Saldırganın daha sonra Wendlingen'de bir alışveriş merkezinin park yerinde intihar ettiği bildirildi.


CUMHURBAŞKANI KÖHLER SALDIRIDAN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU BELİRTTİ


Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Baden-Württemberg eyaletinin Winnenden kentindeki Albertville lisesinde bu sabah düzenlenen silahlı saldırıdan dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi.


Köhler, eşiyle birlikte bu saldırıdan dolayı büyük üzüntü içinde olduklarını ifade ederek, ölenlerin yakınlarının acılarını paylaştıklarını kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler