YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırıda 18 kişi öldü
Saldırıda 18 kişi öldü
20 Temmuz 2011 09:33
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki bir karakola düzenlenen saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti.

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan şehrinde önceki gün bir karakola düzenlenen saldırıda 18 kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Bölge hükümetinin internet sitesinde yapılan açıklamada, ikisi polis, ikisi rehine ve 14'ü saldıran gruptan olmak üzere 18 kişinin öldüğü belirtildi.

Resmi makamlar tarafından daha önce yapılan açıklamalarda olayda "en az 4 kişinin öldüğü" ifade edilmişti. Dünya Uygur Kongresi tarafından yapılan açıklamada ise polisin göstericilere ateş açtığı ve 14'ü dövülerek, 6 vurularak 20 Uygur'un öldürüldüğü iddia edilmişti.

Bölge hükümetinin açıklamasında "isyancıların balta, bıçak, kama, molotofkokteyli ve patlayıcı taşıdıkları, karakolu ateşe verdikleri ve aşırı dinci sloganlar attıkları" kaydedildi. Açıklamada, 14 isyancının "yasal uyarılar" yapıldıktan sonra vurulduğu öne sürüldü. İki polis ve iki rehininin hayatını kaybettiği olayda dört kişi gözaltına alındı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin yayın organı Halkın Günlüğü tarafından İngilizce yayımlanan Global Times gazetesi bugünkü sayısında konuya geniş yer ayırdı. Gazetenin manşetinde Hotan'da alarm durumu ilan edildiği bildirildi.

Gazetenin başyazısında ise Batı basınına bu tür olaylarda "çifte standart uyguladığı" suçlaması yöneltildi.

Başyazıda "bu tür olaylar Batılıların beklediği yıkıma yol açmayacak, hatta Pekin'in merkezindeki Tiananmen meydanında bile olsa önemli bir etkisi olmayacak" denildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler