YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saldırgan: sol görüşlüyüm, ancak fanatik değilim
Saldırgan: sol görüşlüyüm, ancak fanatik değilim
Saldırgan: sol görüşlüyüm, ancak fanatik değilim
07 Temmuz 2008 / 10:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Almanya’da Madame Tussauds müzesinin bir şubesi açıldı. Müzede Adolf Hitler’in balmumu heykelinin de bulunması eleştirilere neden oldu. Müzenin açılışından kısa bir süre sonra, bir ziyaretçi Adolf Hitler’in balmumundan yapılmış heykelinin başını kopardı. Berlin polisi, 41 yaşındaki kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


Gözaltına alınan Frank L.'nin emekli polis olduğu anlaşıldı. Gazeteler, Frank L’nin müzenin açılışından kısa bir süre sonra içeri girerek Hitler’in balmumundan heykelinin bulunduğu bölüme gittiğini yazdı. Habere göre Frank L. "Bir daha savaş olmasın" diye bağırarak heykelin üzerine atladığını ve başını kopardı. Bild am Sonntag gazetesi, Frank L’nin bu olayı daha önceden planladığını ifade etti. Frank L, bu gazeteye yaptığı açıklamada, "Sol görüşlüyüm, ancak fanatik değilim" diye konuştu. Frank L’nin hayat arkadaşı da sevgilisiyle gurur duyduğunu söyledi. Müze ziyaretçilere açık kalırken, Hitler’in balmumundan yapılmış heykeli kaldırıldı.


Nazi liderinin üniformalı heykelinin müzede yer almasını savunan müze yetkilisi Adolf Hitler’in tarihi bir figür olduğunu, Alman tarihi için önemli olan bu kişinin böyle önemli bir müzede sergilenmesinin normal olduğunu, gerçekleri göstermek istediklerini söyleyerek, Hitler’in yaptıklarını savunmadıklarını açıkladı. Yetkili, “Hitler heykeli bu müzede olmasaydı bu tarihi gerçekleri görmezden gelmek olurdu” diye konuştu. İkinci Dünya Savaşı'nın önemli isimlerinden İngiltere Başbakanı Winston Churchill de müzede yer alanlardan. (Radikal)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler