YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Salah: Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar...
Salah: Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar...
15 Kasım 2015 07:22
İsrail'deki 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, "Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar Filistin'in ve Müslümanların hakkıdır. İsrail'in orada bulunması meşru değildir ve gitmesi de yakındır" dedi.

Şeyh Salah, Ürdünlü Mühendisler Sendikasınca başkent Amman'da düzenlenen etkinliğe video mesajı gönderdi.

Salah mesajında, İsrail'in verdiği 11 aylık hapis cezasının, kendisini "Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürlüğüne kavuşana kadar üstlendiği tutumdan vazgeçirmeyeceğini" belirterek, "Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar Filistin'in ve Müslümanların hakkıdır. İsrail'in orada bulunması meşru değildir ve gitmesi de yakındır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Mühendisler Sendikası Başkanı Macid et-Taba ise konuşmasında, "Şeyh Salah'a verilen hapis cezası, Kudüs ve Mescid-i Aksa savunma hattını oluşturan Filistinli kadın, çocuk ve yaşlılara verilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Mühendisler Sendikası Salih el-Armuti de Filistin'i ve kutsalları savunmak için Arap ülkelerine çağrıda bulunarak, "Şeyh Salah'a verilen 11 aylık hapis cezası, İsrail'in uymadığı uluslararası yasalara aykırıdır" diye konuştu.

Kudüs Bölge Mahkemesi'nin, Şeyh Salah'a, "şiddete teşvik suçlamasıyla" 11 ay hapis cezası verdiği açıklanmış, tutukluk süresinin 15 Kasım'da başlayacağı belirtilmişti.

İsrail Yüksek Mahkemesi ise savunma heyetinin talebi üzerine tutukluk süresini, yasal işlemlerin tamamlanacağı güne ertelemişti.

- Raid Salah Kimdir  

Ummul Fahm'da 1958'de doğan Salah, Ummul Fahm Lisesinin ardından El-Halil Üniversitesinde İslam Hukuku alanında öğrenim gördü. 1989'da Ummul Fahm Belediye Başkanlığına seçilen Salah, 1993 ve 1998 yılındaki belediye başkanlığı seçimlerinde de galip geldi. Salah, 2001'de belediye başkanlığından istifa ederek, İsrail toprakları içinde yaşayan Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi'nin başkanı oldu. Salah, Mayıs 2010'da İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Gazze filosundaki aktivistler arasında yer almıştı.

"Kudüs Muhafızı" lakaplı Salah, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik girişimleri ve Filistinlilerin, "Yahudileştirme" olarak nitelendirdiği, Kudüs'te yeni yerleşim yerleri kurulmasına en çok karşı çıkan Filistinli liderlerden biri olarak tanınıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler