YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakine'yi bize verin dostum!
'Nükleer ittifak' içerisindeki İran ve Brezilya arasında bu kez 'Sakine diplomasisi' yaşanıyor... Brezilya İran'da idam cezasına mahkum edilen Sakine Muhammed Aştiyani'yi kurtrmaya çalışıyor...
Sakine'yi bize verin dostum!
02 Ağustos 2010 / 08:56 Güncelleme: 02 Ağustos 2010 / 08:58

Zina yaptığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan İranlı kadın Sakine Muhammed Aştiyani'nin kurtarılması için dünya kamuoyu sesini giderek yükseltirken İran'ın Latin dostu Brezilya devreye girdi. Tahran'da Türkiye ile birlikte İran'ın nükleer faaliyeti konusunda tarihi mutabakata varan Brezilya İran'ın uluslararası kamuoyu nezdinde böyle bir konuyla eleştirilmesini engellemek ve Aştiyani'yi kurtarmak amacıyla kolları sıvarken Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva talebini İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a resmen iletti.

SIĞINMA HAKKI VERDİ

Brezilya devlet radyosunda yer alan habere göre, Lula da Silva ülkesinin Sakine'ye sığınma hakkı verdiğini açıkladı ve Ahmedinejad'dan bunu kabul etmesini istedi. Habere göre Lula da Silva Ahmedinejad'a, Sakine Aştiyani'ye Brezilya'nın sığınma hakkı sağlamasına izin vermesi çağrısı yaptı.

CEZAEVİNDEN NOT GÖNDERDİ

Zina suçu işlediği gerekçesiyle beş yılını hapiste geçiren ve suçlamaları reddeden iki çocuk annesi Sakine Muhammed Aştiyani'ye verilen recm cezası uluslararası toplumda tepkiye yol açmış bunun üzerine İran recm yoluyla idamından vazgeçmişti. Ancak hala cezaevinde olan Aştiyani ölüm cezasından kurtulmuş değil. Öte yandan geçtiğimiz Cuma günü cezaevinden avukatı aracılığıyla gönderdiği iddia edilen bir notta Sakine Aştiyani'nin dünyanın kendisine hayatta kalması için yardım etmesini istediği öne sürülüyor. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler