YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sakine serbest bırakıldı"
"Sakine serbest bırakıldı"
10 Aralık 2010 08:04
İran'da recm cezasına Sakine'nin serbest bırakıldığı iddia edildi...

İran'da zina suçu işlediği gerekçesiyle recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin, oğlu ve avukatıyla birlikte serbest bırakıldığı bildirildi.

Merkezi Almanya'da bulunan Recme Karşı Uluslararası Komite'nin sözcüsü Mina Ahadi, "serbest bırakıldıklarına ilişkin bu bilgiyi İran'dan aldıklarını" belirtti.

Ahadi, "şu anda bu bilginin teyidini beklediklerini, televizyonda bu akşam bir program yayınlanmasının beklendiğini, bu program vesilesiyle bu konuda yüzde yüz bilgi sahibi olacaklarını" kaydetti. Sözcü Ahadi, "ancak Sakine, oğlu ve avukatının özgür olduklarını duyduklarını" söyledi.

Tahran'dan ise şu an için hiçbir açıklama yapılmadığı bildirildi.

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Sakine Aştiyani'nin serbest bırakılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İnsan hakları açısından güzel bir gün" dedi.

2 çocuk annesi Sakine Aştiyani, kocasını öldürdüğü ve iki kişiyle evlilik dışı birlikte olduğu iddiasıyla, 2006'da recm cezasına çarptırılmıştı.

Aştiyani'ye verilen recm cezası, başta ABD ve İngiltere olmak üzere uluslararası toplumun büyük tepkisini çekmişti. (A.A.)

Bu ne perhiz
 // Nejad
Bu devlet islam ile yönetildiğini iddia edip, uygulaması gereken yasayı uygulamıyor. Dışarıdan gelen baskılara boyun eğiyor. O zaman bundan önce uyguladıklarının suçu neydi? Bundan sonrada böyle af edecek mi? Yoksa bu medyatik olup, bir yabancı ile zina yaptı diye mi kurtuldu? İranlı ile zina eden cezalandırılacak mı yani? Böyle saçma bir yasa uygulaması olamaz. İran, bunu hiç kimseye açıklayamaz. Yapılan baştan aşağıya yanlıştır....
10 Aralık 2010 10:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler