YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadece iyi haber verdiler, okuyucularını kaybettiler
Sadece iyi haber verdiler, okuyucularını kaybettiler
08 Aralık 2014 10:18
Rusya'da bir haber sitesi, iyi haberlerin okunma oranını belirlemek amacıyla bir deney yaparak sitesinde bir gün boyunca kötü haber yayınlamadı. Site, okuyucularının büyük çoğunluğunu kaybetti.

Rusya ’nın Rostov-on-Don merkezli haber sitesi The City Reporter, okuyucularının ne tür haberleri okuduğunu belirlemek amacıyla bir deney yaptı. Site, 1 Aralık’ta okuyucularına kötü haber sunmadı.

Independent’ta yer alan habere göre, deneyin bir gün öncesinde “Olumsuz bilgilerle çevrili gibi mi hissediyorsunuz? Sabah haberleri okumak istemiyor musunuz? İyi haberlerin efsane olduğuna mı inanıyorsunuz? Biz yarın bunun tam tersini kanıtlamaya çalışacağız!” yazan gazete, “Kar yağmasına rağmen yol kapanmadı” benzeri başlıklar attı.

Günün sonunda istatistikleri inceleyen site yetkilileri, normal bir güne kıyasla okunma sayılarının üçte iki daha az olduğu sonucuna ulaştı. Genel yayın yönetmeni yardımcısı Viktoriya Nekrasova, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Gündemde olumlu şeyler bulmaya çalıştık ve biz bulduğumuzu düşünüyoruz. Ne var ki, neredeyse kimsenin onlara ihtiyacı yok gibi duruyor. Sorun burada” ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler