YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadece 90 Suriyeli'ye kapılarını açtı
İngiltere parlamentosunda Suriyeli sığınmacılar tartışma konusu oldu. Ülkenin sadece 90 Suriyeli'ye kapılarını açması hükümeti eleştirilerin hedefi haline getirdi.
Sadece 90 Suriyeli'ye kapılarını açtı
10 Aralık 2014 / 16:51 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 16:53

İngiliz hükümetinin bu yıl başından beri yürüttüğü "Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme" programı çerçevesinde sadece 90 Suriyeli mülteciyi ülkeye alması eleştirilere neden oldu.

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, Parlamento'nun alt kanadı Avam Kamarası'nı ülkeye şimdiye kadar alınan Suriyeli mültecilerin sayıları ve mültecilere yapılan yardımla ilgili soruları yöneltmek üzere acil oturuma çağırdı. Oturumda soruları hükümet adına Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire yanıtladı.

Yvette Cooper, 3,2 milyon Suriyelinin bölgedeki çeşitli ülkelerde mülteci konumunda bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Suriyeli mülteciler Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak gibi ülkelerde bulunuyor ve bu ülkeler mültecilere çok büyük yardımda ve destekte bulunuyor. Birleşmiş Milletler, dün Cenevre'deki konferansta ülkelerden Suriyeli mültecilere yardımlarını artırmasını istedi. Peki dün BM daha fazla yardım talep ettiğinde İngiltere ne yaptı? Hiçbir şey. Neden? Bu 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana karşı karşıya olduğumuz en kötü mülteci krizidir."

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'in uzun süren baskıların ardından Suriyeli mültecilerin İngiltere'ye alınmasıyla ilgili bu yıl başında "Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme" programını açıkladığını hatırlatan Cooper, "İçişleri Bakanı bu program çerçevesinde ocak ayında birkaç yüz kişiye yardım edileceğini söyledi. Ancak bir yıl sonra sadece 90 mültecinin ülkeye alındığını görüyoruz. Bu kesinlikle yeterli değildir" dedi.

BM programı çerçevesinde Finlandiya'nın 500, İrlanda'nın 310, Norveç'in bin, Fransa'nın 500, İsviçre'nin 500, İsveç'in ise bin 200 Suriyeli mülteciye kapılarını açtığını vurgulayan Cooper, İngiltere'nin bu sayının çok gerisinde kaldığını belirtti. Cooper, hükümete program çerçevesinde Suriyeli mültecilere daha fazla yardım etmesi ve daha fazla Suriyeliye kapıların açılması çağrısında bulundu.

İngiltere'nin Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire ise ülkesinin Suriye'ye yeterli yardımda bulunmadığı eleştirilerine karşı çıktı.

Suriye'deki insani krize İngiltere'nin 700 milyon sterlin yardımda bulunduğunu belirten Brokenshire, İngiltere'nin ABD'den sonra en fazla insani yardımda bulunan bağışçı olduğunu kaydetti. Brokenshire, Suriye'deki krizin başladığı 2011 yılından bu yana yerleştirme programından bağımsız olarak 3 bin 400'den fazla Suriyelinin iltica başvurusunun kabul edildiğini dile getirdi. İngiltere bu rakamla, Avrupa'da Almanya, Hollanda, İsveç gibi ülkelerin gerisinde yer alıyor.

Oturumda bazı milletvekillerinin soru sormadan önce Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlara değinmesi dikkati çekti.

İngiltere, bu yılın başında Suriyeli mültecilere kapılarını açacağını duyurmuştu. "Korunmasız Kişileri Yeniden Yerleştirme" adlı programı başlatan İngiltere, BM ile işbirliği yaparak özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma ihtiyacı olan kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilere öncelik vereceğini bildirmişti. Program çerçevesinde ülkeye ilk grup Suriyeli 25 Mart 2014 tarihinde alınmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler