YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saddam'ın yardımcısı Duri'nin DNA testi gecikebilir
Saddam'ın yardımcısı Duri'nin DNA testi gecikebilir
24 Nisan 2015 23:10
Irak Sağlık Bakanlığı, devrik lider Saddam Hüseyin'in yardımcısı İzzet el-Duri'nin DNA testinin yapıldığını ancak kesin sonucun ilanının gecikebileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "DNA testi için Iraklıların öldürülmesinde suçlu olan İzzet Duri'ye benzeyen cesedi Hizbullah Tugayları'ndan teslim aldık" denildi.

Cesed için normal DNA testinin yapıldığı kaydedilen açıklamada, sonucun eşleştirilmesi ve kimliğin belirlenmesi için Duri'ye ait özel belirleyicilerin laboratuvarlarında olmadığı bildirilerek, bunun kesin sonucun ilan edilmesinde gecikmeye neden olduğu aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Gerçek belirleyiciler ve uygun bilimsel yöntemlerle DNA testinin kesin sonucuna varmak istiyoruz. Fiili sonuca ulaştığımızda bunu duyuracağımızın sözünü Iraklı vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimiz ve Haşdi Şabi güçlerine veriyoruz."

Salahaddin iline bağlı Hemrin'deki güvenlik güçleri ile Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi (Halk Toplulukları) ve DAEŞ arasındaki çatışmalar sırasında öldürülen Duri'nin cenazesi Bağdat'ta Irak Hizbullah Tugayları tarafından Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler