YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saddam'dan şok hediye!
Amerika eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, kişisel internet sitesinden Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in kendisine hediye ettiği ilginç görüntüleri yayınladı.
Saddam'dan şok hediye!
09 Mart 2011 / 12:35 Güncelleme: 09 Mart 2011 / 13:18

ABD eski savunma bakanı Donald Rumsfeld, kişisel internet sitesinde, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 28 yıl önce kendisine hediye ettiği 'tuhaf ve şok edici' görüntüleri yayınladı.

Saddam'a da Suriye'nin eski lideri Hafız Esad'ın verdiği belirtilen 1980 tarihli görüntülerde, Suriyeli kadın askerlerin ellerine aldıkları yılanların başını ısırması, erkek askerlerin ise bir yavru köpeği bıçakla öldürmesi yer alıyor. Saddam Hüseyin, eski ABD Başkanı Ronald Reagan döneminde Ortadoğu temsilcisi olan Rumsfeld'e, 1983'te Bağdat'ta yaptığı gizli bir görevden sonra videoyu hediye etmiş. Siyah beyaz olan görüntülerin süresi ise yaklaşık 3 buçuk dakika.

Kendisine bazen şaşırtıcı hediyeler gelse de, bunu ancak "şok edici" olarak niteleyebileceğini belirten Amerikalı eski bakan, "Saddam'ın mesajı açık: Suriye rejimi barbardı. Kanıt inandırıcı olmasına rağmen, vardığı bu yargı tartışılır" açıklamasını yaptı. Rumsfeld ayrıca görüntülerin şiddet içerdiği uyarısında da bulundu.

Amerikan siyasetinin şahin kanadından olan Donald Rumsfeld, geçtiğimiz aylarda anılarını içeren 'Known and Unknown' (Bilinen ve Bilinmeyen) adlı kitabını yayınlamıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler