YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabaha kadar gözüne uyku girmedi
Sabaha kadar gözüne uyku girmedi
Sabaha kadar gözüne uyku girmedi
31 Ocak 2009 / 09:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İsrail radyosunun haberini kaynak gösteren İsrail gazetesi Haaretz'e göre, Erdoğan ve Peres dün sabah yeniden bir telefon görüşmesi yaparak Davos'ta yaşananların iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermemesi gerektiğini konuştu. Habere göre Peres Erdoğan'a, 'Olanlardan ötürü özür dilerim. Arkadaşlar arasında zaman zaman bu tür şeyler yaşanabilir. Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir saygı duyuyorum. Kendimi, TC'nin ve Başbakan Erdoğan'ın arkadaşı olarak görüyorum' dedi. Bu ikinci konuşma Peres'in duyduğu rahatsızlığın boyutunu gösterdiği şeklinde yorumlandı.


UMARIM İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENMEZ


Öte yandan Peres, dün Davos'ta gazetecilere açıklamada bulunarak Başbakan Erdoğan ile yaptığı tartışmanın Türkiye ile ilişkilerini etkilemeyeceğini ümit ettiğini söyledi. Türkiye ile sorun istemediklerini belirterek, "Bizim Filistinlilerle sorunumuz var" dedi. Erdoğan ile telefonda görüştüğünü belirten Peres, "Bunu kişisel veya ulusal bir sorun olarak görmüyorum” dedi.


Peres'le ne konuştu


Davos'ta çıkan gerginliğin hemen ardından Moderatör David Ignatius Peres ile derin bir sohbete daldı. İgnatius röportaj taleplerine de 'sabrımı taşırmayın' yanıtını verdi.


İşte Peres'in telefon kaydı


Anadolu Ajansı'nın haberine göre İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile Başbakan Erdoğan arasında geçen telefon konuşması şöyle:


Peres: Dostlar arasında böyle şeyler olur, bugün olanlar için son derece üzgünüm. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Başbakan olarak size olan saygım ve takdirim hiçbir zaman değişmedi.


Erdoğan: Tabii her şeyden önce dostlar kendi aralarında şüphesiz ki tartışma yaparlar, ama uluslararası bir toplulukta böyle bir kabile lideriyle değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin lideriyle yüksek sesle böyle konuşulmaz.


Peres: Sesimi yükselttim. Zira arkadaşlarım sesimin az çıktığını ve anlaşılamadığını söylerler. Sesimin yüksek çıkmasının Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyla ilişkimle hiçbir ilgisi yoktur. Bugün olanlar için üzgünüm.


Erdoğan: Biraz sonra bir basın toplantısı yapacağınızı duydum.


Peres: Bugün değil, yarın.


Erdoğan: Yarın yapacağınız basın toplantısında şu anki samimi duygularınızı açıklayabilirseniz bu sıkıntı bir ölçüde giderilmiş olur.


Peres: Elbette bu söylediklerimi basına da aynen ifade ederim.


Erdoğan: Telefonunuz için teşekkür ederim Sayın Cumhurbaşkanı.


Peres: Ben de size teşekkür ediyorum iyi yolculuklar dilerim. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler