YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Şaakaşvili’ye cezasını Gürcüler vermeli”
“Şaakaşvili’ye cezasını Gürcüler vermeli”
“Şaakaşvili’ye cezasını Gürcüler vermeli”
04 Aralık 2008 / 15:07 Güncelleme: 04 Aralık 2008 / 00:00


Rusya başbakanı Vladimir Putin Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin nasıl cezalandırılması gerektiğine Gürcü halkının kendisinin karar vermesi gerektiğini söyledi.


Canlı yayına telefonla katılan bir Rus vatandaşı Putin'e "Gerçekten siz, Tiflis'in Güney Osetya'ya yönelik yaptığı saldırıdan dolayı Saakaşvili'yi bir yerinden asacağınızı mı söylediniz mi?" sorusunu yöneltti. Rusya başbakanı "Peki neden bir yerinden?" diye karşılık verdi.


Putin böyle bir açıklama yapıp yapmadığı ile ilgili doğrudan bir cevap vermezken şu değerlendirmede bulundu: "Irak'taki trajik olayları hatırlayınız. O sırada Amerikan birlikleri kitlesel imha silahları bulmak bahanesiyle oraya girdi. Silahı bulmadılar, fakat devlet başkanını astılar. Üstelik birkaç Şii köyünü yerle bir etmesini gerekçe gösterdiler. Bugünkü Gürcistan yönetimi de ortalığı kan gölüne çevirdi ve Güney Osetya'nin sivil halkına saldırdı, 10 Osetin köyünü yerle bir etti. Bizim barış gücü askerlerimize saldırdı ve çoğu da bu saldırıda hayatını kaybetti." dedi.


Irak'ın Amerika'ya saldırmadığı halde yöneticilerinin başına bu iş geldiğini kaydeden Putin, "Güney Osetya'da barış gücü misyonu görevini yapan Rus askerlerimize saldırı oldu. Ve tabii ki buna neden olan kimse cezasını çekmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda Gürcü halkının kendisine, devletine ve toprak bütünlüğüne karşı yapılan bir cinayettir. Bununla ilgili olarak bu ağır trajik sonuçlarına yol açan politikaların sorumlusuna Gürcü halkının kendisi cezaya karar vermeli." diye konuştu.


Fransa Cumhurbşkanı Sarkozy'nin diplomatik baş danışmanı Jean-David Levitte'in, Fransız La Nouvel Observateur dergisine yaptığı açıklamada 12 Ağustos'ta yaptıkları buluşmada Fransa Cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy, Putin'e Gürcistan yönetiminin devrilmesini kabul edemeyeceklerini bildirdi. Putin uluslararası tepkilerin önemli olmadığını kaydederek "Saakaşvili'yi hayalarından asacağım" dedi. Kulaklarına inanamayan Sarkozy, "Asacak mısın?" diye sordu. Bunun üzerine Putin, "Neden olmasın? Amerikalılar Saddam'ı asmadı mı?" dedi.


Fransız dergisindeki iddia Moskova tarafından kesin dille yalanlandı. Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov, RİA Novosti haber ajansına şöyle konuştu: "Fransız basınında çıkan haberin provokasyondan başka açıklaması olamaz. AB ile Rusya uzun aradan sonra ikili zirve görüşmelerine başladığı sırada bu tür yayınların yapılmasında kötü amaçlar var. Başbakan Putin o günlerde Sarkozy ile görüşmesinde Saakaşvili rejimi hakkında eleştiri dolu sert bir konuşma yapmıştı. Ancak kullandığı ifadeler hiçbir zaman argo olmamıştır."


La Nouvel Observateur dergisinin yayınladığı Sarkozy ile Putin arasındaki diyalog şöyle:


Putin: Ben bu Saakaşvili'yi hayalarından asacağım.


Sarkozy: Ne, asacak mısın?


Putin: Neden asmayayım? Amerikalılar Saddam'ı asmadı mı?


Sarkozy: İyi ama sen de George Bush gibi bir sonunun olmasını mı istiyorsun?


Putin: Burada da sen haklısın. (Cihan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler