YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saakaşvili: Rusya ile savaş halindeyiz
Saakaşvili: Rusya ile savaş halindeyiz
09 Ağustos 2008 07:48
Saakaşvili: Rusya ile savaş halindeyiz

Saakaşvili: Rusya ile savaş halindeyiz


Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvivili, ''Rusya ile savaş halinde olduklarını'' açıkladı.


Saakaşvili, televizyondan canlı yayınlanan Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın ''Gürcistan topraklarını işgal girişimini uzun süreden beri planladığını'' belirterek, ''İlan ediyorum. Rusya ile savaş halindeyiz'' dedi.


Saakaşvili, Rusya'nın bugüne kadar sürekli kendilerini tahrik ettiğini belirterek, ''Sağımızdan vurdular suskun kaldık. Solumuzdan vurdular suskun kaldık. Artık yeter, buna son vermek lazım'' ifadesini kullandı.


Saakaşvili, içinde bulundukları durum ile ilgili halktan gizleyecek bir şeyleri olmadığını belirterek, Gürcistan'ın kaderinin belirlendiği bir dönemde birlik çağrısında bulundu.


Saakaşvili ayrıca, "Bugün meclisten sıkıyönetim yasasını onaylamasını isteyeceğim" dedi.

Durum kötüleşince ateşkes istedi

Rus bombardımanı altındaki Gürcistan'da durum giderek kötüleşince Devlet Başkanı Saakaşvili, Rusya'ya ateşkes önerdi. Sivillerin hedef alındığını iddia eden Saakaşvili, Rusya'nın operasyonu önceden planladığını iddia etti.


Saakaşvili ülkesinin Rusya ile savaş halinde olduğunu, ancak kendilerinin ateşkesin sağlanmasından yana olduklarını söyledi.


Saakaşvili yaptığı açıklamada, ateşkes istediklerini ve Güney Osetya'daki çatışma bölgesindeki tarafların birliklerinin çatışmayı bırakmaları ve mevzilerini geri çekmelerinden yana olduklarını ifade etti.


Öte yandan Gürcistan yanlısı sürgündeki Abhazya yönetimi başkanı Malhas Akişbaya, yaptığı açıklamada, Yukarı Kodori bölgesinin de Rus uçakları tarafından bombalandığını ifade etti.


Akişbaya, bombardımanda ölü ya da yaralı olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.


Abhazya'daki Yukarı Kodori bölgesi, Gürcistan İçişleri Bakanlığına bağlı birlikler tarafından 2006'da düzenlenen operasyonla Gürcistan'ın denetimine geçmişti.


Ankara Kafkasya'da devrede; Erdoğan Saakişvili'yi aradı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile telefonla görüşerek, ''Çok sayıda can kaybına yol açan çatışmaların endişeyle takip edildiğini belirterek, dostça ilişkiler sürdürülen Gürcistan'da sorunların barışçıl yollardan çözümlenmesi gerektiği'' yolundaki görüşünü dile getirdi.


Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Gürcistan'ın Güney Osetya bölgesinde dün öğleden sonra başlayan ve bugün de devam eden silahlı çatışmanın bir an önce sona erdirilmesi ve sorunun diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasının büyük önem taşıdığı belirtildi.


Açıklamada, Erdoğan'ın bu düşüncelerini paylaşmak amacıyla Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ile telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek şöyle denildi:


''Sayın Başbakanımız, çok sayıda can kaybına yol açan çatışmaları endişeyle takip ettiğimizi belirtmiş, dostça ilişkiler sürdürdüğümüz Gürcistan'da sorunların barışçıl yollardan çözümlenmesi gerektiği yolundaki görüşünü tekrarlamış, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne atfettiğimiz önemi vurgulamış, Gürcü ve Oset tarafların doğrudan görüşmelerle soruna çözüm bulmaları yönünde çağrıda bulunmuştur.


Sayın Başbakanımız, Devlet Başkanı Sayın Saakaşvili'den olaylarla ilgili bilgi almış ve konuyu yakından takip etmekte olduğumuzu, bir katkımız olacaksa buna hazır olduğumuzu kaydetmiştir. Sayın Başbakanımız ile Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili gelişmeler konusunda temasta bulunmaya mutabık kalmışlardır.''


GORİ KENTİ DE BOMBALANIYOR


Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçakları, bölgenin sınırındaki Gori kentine de bomba yağdırıyor.


Kentin dış mahallelerine Rus uçaklarından bombalar atılıyor. Bombardımanda ölen ve ağır yaralanan siviller oldu. Aynı zamanda Gürcü askerlerinden de ölenler ve yaralananlar var. Halk panik içinde kentten kaçmaya çalışıyor. Kentin çıkış yolları sivil araçlara açık bulunuyor.


Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'deki askeri bölge ve yerleşim yerlerindeki açık alanda bulunan Gürcü mevzileri, Rus savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Gürcü mevzilerinden de bombardımana karşı ateş açılıyor.


HALK PANİK İÇİNDE KAÇIYOR


Can güvenlikleri tehdit altında olan bölge sakinleri ise Rus bombardımanı nedeniyle büyük panik yaşıyor. Halk, telaş içinde bölgeden kaçmaya çalışıyor.


Bu arada Tshinvali yolu boyunca Gürcü birliklerine ait yüzlerce zırhlı araç, tank ve diğer askeri ağır teçhizat hareket halinde bulunuyor.


POTİ LİMANI KULLANILAMAZ HALDE


Rusya'ya ait savaş uçaklarının Gürcistan'ın önemli stratejik yerlerini bombardımanı sırasında isabet alan Poti limanının kullanılamaz hale geldiği bildirildi.


Poti limanı çalışanlarının, dün gece Rus savaş uçaklarının hedefi olan Poti limanı ciddi hasar gördü ve kullanılamaz hale geldi.


Görgü tanıkları ayrıca Rus bombardımanı sırasında ölen ve yaralananlar olduğunu bildirdi.


Öte yandan, Güney Osetya bölgesine sınır Gori kenti güzergahı boyunca güvenlik güçlerinin sıkı önlem aldığı, özellikle yol üzerindeki köprülere güvenlik amacıyla askerlerin yerleştirildiği görüldü.


RUS UÇAKLARI GÜRCİSTAN TOPRAKLARINI BOMBALIYOR


Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'deki askeri bölge ve yerleşim yerlerindeki açık alanda bulunan Gürcü mevzileri, Rus savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Gürcü mevzilerinden de bombardımana karşı ateş açılıyor.


Can güvenlikleri tehdit altında olan bölge sakinleri ise Rus bombardımanı nedeniyle büyük panik yaşıyor. Halk, telaş içinde bölgeden kaçmaya çalışıyor.


Bu arada Tshinvali yolu boyunca Gürcü birliklerine ait yüzlerce zırhlı araç, tank ve diğer askeri ağır teçhizat hareket halinde bulunuyor.


Rus savaş uçakları bombalarını apartmanın üzerine bıraktı


Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçaklarının, bölgenin sınırındaki Gori kentinde attığı bombalardan birinin, bir apartmana isabet ettiği ve olayda ilk belirlemelere göre en az 5 kişinin öldüğü bildirildi.


Askerlerin, çöken apartmana gelerek bazı yaralıları askeri ciplerle hastanelere götürdükleri kaydedildi.


Reuters muhabiri, Gori'deki bombardımanda 5 katlı bir binaya isabet eden bombanın, 5 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açtığını söyledi.


Ölü ve yaralıların askerler tarafından bölgeden taşındığı belirtildi.


Gori'nin dış mahalleleri Rus uçakları tarafından bombalanıyor.


Gori kenti, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin 50 kilometre güneyinde bulunuyor. Görgü tanıkları, şehrin yakınlarında özellikle Gürcü askerler ile ayrılıkçı Güney Osetya birlikleri arasında çatışmalar yaşandığını aktarıyor. Gürcistan'ın ana askeri üssü orada bulunuyor.


Rusya: 12 asker öldü


Rusya, Güney Osetya'daki çatışmalarda şimdiye kadar 12 askerlerinin öldüğünü açıkladı.


Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Anatoly Nagovitsyn, "Çatışmalarda biz 12 asker kaybettik, 150 kadar yaralımız var" dedi.


Nagovitsyn, Güney Osetya'ya Ivanovo, Pskov ve Moskova bölgelerinden takviye birlikler gönderdiklerini belirterek, "Takviyenin amacı Rus barış gücü birliklerinin gücünü artırmak, BM'nin verdiği yetkiye uygun biçimde barışı tesis etmek için gerekli operasyonlara hazırlanmak ve bunları yapmaktır" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler