YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saakaşvili: Rusya, blöf yapıyorum zannettim
Saakaşvili: Rusya, blöf yapıyorum zannettim
Saakaşvili: Rusya, blöf yapıyorum zannettim
25 Ağustos 2008 / 17:37 Güncelleme: 25 Ağustos 2008 / 00:00

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Fransız Liberation gazetesinde bugün yayımlanan röportajında, Güney Osetya'nın Rusya için önemsiz bir toprak olduğunu düşündüğünü, ilk gerilimi blöf algıladığını ve her şeyi durdurabileceklerini sandığını söyledi.


Gürcü lider, "Bu hatayı yaptım çünkü gerçek saldırıyı Abhazya'ya bekliyordum. Rusya'nın Tiflis'e saldırabileceğini düşünmedim" ifadelerini kullandı. Saakaşvili, Rusya Federasyonu Konseyi'nin Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarının tanınması için yaptığı çağrıyı ise "Avrupa'nın sınırlarını güç kullanarak değiştirme girişimi" olarak niteledi. Bu girişimin Rusya da dahil her taraf için feci sonuçları olacağını savundu.


Saakaşvili, ateşkes sağlanmasındaki çabalarından ötürü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye minnet borcu olduğunu da söyledi ve "Eğer AB dönem başkanlığını küçük bir ülke yürütseydi veya Sarkozy tatilde olsaydı, muhtemelen Rus tankları şu anda Tiflis'teydi" şeklinde konuştu.


Gürcistan'ın şu anda her zamankinden daha fazla NATO ve AB üyelik perspektifi olduğunu belirten Saakaşvili, artık SSCB olmadığını söylediği Rusya'nın NATO'ya karşı zafer kazandığı izlenimi vermeye çalıştığını, bunun doğru olmadığını, uzun vadede bu oyunu kazanamayacağını, Rus yöneticilerin parayı çok sevdiğini ve Batı'ya çok bağımlı olduklarını dile getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler