YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'yı tir tir titreten olay
Rusya'yı tir tir titreten olay
13 Ocak 2011 12:40
Rusya, Amerikan gizli yazışmalarının Wikileaks tarafından yayınlanmasının ardından benzer bir skandala maruz kalmamak için devlet memurlarının işyerlerinde ücretsiz e-posta kullanmasını yasaklanmasını istedi.

ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarının Wikileaks tarafından yayımlanmasının ardından Rus iç istihbaratı birimi olan Federal Güvenlik Servisi (FSB), benzer bir skandalı engellemek için yerel hükümetlerden devlet memurlarının işyerlerinde "Skype" ve ücretsiz e-postaları kullanmalarını yasaklamasını istedi.

Rus Nezavisimaya gazetesinde yayımlanan haberde, FSB'nin bazı bölgelerde gizliliği korumak için, internet üzerinden görüşmeyi sağlayan Skype ve ücretsiz e-posta kullanımını yasakladığı belirtilerek, FSB'nin bu konudaki talebinin Sverdlovsk yönetiminin  yazılı talimatnamesinde ortaya çıktığı kaydedildi.

Haberde, Sverdlovsk Bölge Yönetimi Başkanı Sergey Kozlov'un imzasıyla yayımlanan talimatnamede, "Sadece Rusya'da sertifikalı olan program ve donanımı kullanmak, yabancı donanım ve programları satın alırken yetkili makamlarla istişarede bulunmak, çalışanların iş görüşmeleri ve resmi yazışmaları için ücretsiz e-post ve Skype internet-telefon servislerin kullanılmasının yasaklanması..." ifadelerine verildiği vurgulandı.

Sözkonusu talimatın FSB makamlarının yaptığı inceleme sonucu devlet kurumlarının yabancı programlara bağımlı olduğunu tespit etmesi sonucunda hazırlandığı belirtilen haberde, "FSB uzmanları, yaptıkları incelemede devlet kurumlarının enformasyon güvenliğine olumsuz etkide bulunabilecek çok sayıda riskli bulguya ulaştığı" kaydedildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler