YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya Libya darbesi
Libya'daki yönetim değişikliği Rusya'ya pahalıya maloldu.
Rusya'ya Libya darbesi
02 Kasım 2011 / 23:52 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 23:56

Libya'da Muammer Kaddafi rejiminin yıkılması, dünyanın ikinci büyük silah satıcı konumunda bulunan Rusya için pahalıya mal oldu.

Rusya, Libya'ya silah satışlarından on milyarlarca dolar kayba uğradı. Daha önce Rusya'nın silah satış sözleşmelerinden doğan zararının 4 milyar dolar olduğu belirtiliyordu.

Ancak, Rusya'nın silah ihracatı kurumunun başında bulunan Mikhail Dmitriyev, ''4 milyar dolar rakamı sadece nominal değeri ifade ediyor. Gerçek kayıp on milyarlarca doları bulabilir'' dedi.

Dmitriyev, Libya'nın yeni yönetimiyle savunma sanayi alanında bir temaslarının bulunmadığını da belirtti.

Kaddafi ile Rusya arasında imzalanan silah satış sözleşmelerinin değeri 10 milyar dolardı. Bu rakam, 2010 yılında Rusya'nın savunma sanayi ihracatının yüzde 12'sine denk geliyordu. Şubat ayında Libya'ya yönelik başlatılan uluslararası ambargo nedeniyle Rusya'nın Libya ile yaptığı 4 milyar dolarlık silah satış sözleşmesi iptal edilmişti.

Kremlin yönetimi Libya krizindeki belirsiz tutumu nedeniyle bazı diplomatlar tarafından eleştiriliyordu. Rusya, Batı destekli Kaddafi karşıtı ayaklanmayı desteklememiş, buna rağmen Kaddafi yönetimine yönelik yaptırımlara yeşil ışık yakmış ve NATO'nun askeri operasyonlarına izin vermişti. Rusya'nın belirsiz tutumunun nedeni olarak Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin arasındaki fikir ayrılığı gösteriliyordu.

Rus şirketlerinin Libya'daki petrol ve doğal gaz yatırımları da yüz milyonlarca dolar olarak ifade ediliyordu. Ayrıca, Rus devlet demiryolları şirketi Libya'da 3 milyar dolarlık bir projeyle demiryolu inşaatı yürütülüyordu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler