YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya kriz uyarısı...
Putin ülke ekonomisini riske etti...
Rusya'ya kriz uyarısı...
29 Eylül 2011 / 09:12 Güncelleme: 29 Eylül 2011 / 09:11

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, Devlet başkanı Dimitriy Medvedev ile anlaşmazlığa düşen Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksiy Kudrin'i görevden alarak ülke ekonomisini riske ettiği ileri sürüldü.

Rusya'da 1990'lı yıllardaki liberal reformların mimarı ve Boris Yeltsin döneminde Kremlin İdare Amiri olan Anatoliy Çubays, Putin'in Kudrin'i görevden almasıyla özellikle böylesine riskli bir dönemde ülke ekonomisinin başında üst düzey profesyonellerin artık kalmadığını söyledi.

Kudrin'in Maliye Bakanlığı'ndan alınması konusunda Çubays'ın yanı sıra çok sayıda ekonomist de endişelerini dile getirdi.

Rusya'daki yüksek teknoloji grubu Rusnano şirketinin başkanlığını da yürüten Çubays bloğunda yaptığı açıklamada, Kudrin'in görevden alınmasının dramatik sonuçlara yol açabileceğini belirterek, ''Bu olay nedeni ne olursa olsun, ülke için büyük riskler doğruyor. Mevcut siyasi konfigürasyonda artık bu tip profesyoneller üst düzey görevlerde yok. Bu özellikle küresel ekonomik krizin ikinci dalgasının beklendiği bir dönemde son derece tehlikeli. Böylesine dezavantajlı koşullarda bu istifanın sonuçları dramatik olabilir'' dedi.

Çubays'ın yanı sıra Rusya'nın en zengin işadamlarından Mihail Prohorov da bloğunda yaptığı açıklamada, Kudrin'in istifası sonrası oluşan çatlağı gidermek için Putin'in daha fazla çalışmak zorunda olacağını belirtti.

Verno Capital adlı yatırım şirketi uzmanlarından Roland Nash da yaptığı açıklamada, Kudrin'in Rusya'daki mali istikrarın sembolü olduğunu belirterek, Rus hükümetinde daha fazla bir değişiklik yapılacağını ummadığını söyledi.

Ekonomistler, Rus ekonomisinin önündeki en büyük sorunlarından gaz ve petrol gelirlerine bağımlılıktan kurtulamamak olduğunu belirterek, ülkenin önümüzdeki dönem çözmesi gereken diğer sorunların da yolsuzlukla mücadele, çökmekte olan emeklilik sistemini onarma ve para kaçışını önlemek olduğunu kaydetti.

Ayrıca Rusya'da yeni yolların inşası gibi acil altyapı projelerine ihtiyaç bulunduğuna dikkat çeken analistler, ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurumun giderek derinleştiği, yoksul sayısının her geçen gün arttığı ve şu anda 142 milyon civarında olan nüfusun da giderek düştüğünü vurguladılar.

Medvedev'in hafta sonu yapılan Birleşik Rusya Partisi kongresinde gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçiminde Putin için destek istemiş, Putin de bunun üzerine Medvedev'i başbakanlığa önermişti.

Kudrin, ortaya çıkan yeni durumun üzerine Medvedev başkanlığındaki bir hükümette çalışamayacağını açıklamış, Medvedev de bunun üzerine Kudrin'in istifasını istemişti.

Putin'in Kudrin'in yerine geçici olarak atadığı Anton Siluanov yaptığı ilk açıklamada, Kudrin'in eleştirdiği bütçe giderlerini artıracağını belirterek, ''Ancak ilave harcamalar risk yaratabilir. Uygun kaynak bulmadığımız sürece giderleri artırmamalıyız'' dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler