YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya dolar darbesi
Rusya'ya dolar darbesi
16 Eylül 2014 07:08
İran ve Çin ile anlaşıp dolarla ticareti kaldıran Rusya, içeride kur şoku yaşadı. Rusya'da dolar 38 Ruble ile tarihin en yüksek noktasına çıktı, ekonomi karıştı.

Amerika ve Avrupa'nın uyguladığı ambargolar yüzünden zor duruma düşen Rusya'da şimdi de dolar krizi yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde İran ile bir dizi anlaşma yapan Rusya, ticareti dolarla değil Ruble ve Riyal ile yapma kararını açıklamıştı. Rusya daha önce de benzer bir ticaret anlaşmasını Çin ile yapmış ve ödemelerde yerel paraların kullanılmasını öngörmüştü.

Bu gelişmelerle dolara darbe vuran Rusya'ya karşı atak gecikmedi. Rus piyasaları dün karıştı ve dolar kuru tarihi seviyelere çıktı. 37 kapek daha artan dolar 37.98 rubleden işlem görürken, 13 kapek artan euro da 49.08 rubleye yükseldi. Yüzde 55 dolar ve yüzde 45 rubleden oluşan döviz sepeti ise 26 kapek artışla 43.07 rubleye tırmandı. 

Borsa da düşüşte

ABD ve AB'nin yeni yaptırımları uygulamaya koyması Rusya borsalarını eksi yönde etkiliyor. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 0.83 gerileyerek 1203 puana, ruble bazlı MICEX endeksi de yüzde 0.22 gerileyerek 1455 puana düştü. AB ülkelerinin Rusya'ya uyguladıkları yaptırımların 12 Eylül'de yürürlüğe girmesiyle ruble dolar ve euro karşısında değer kaybetmeye başlamıştı.

 

TAKVİM

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler