YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya bir kötü haber daha! Suudiler o haberi yalanladı
Suudi Petrol Bakanı Naimi, Suudilerin petrol üretimini azaltmayacağını açıkladı. Arz fazlalığının fiyatları düşürmesi riski petrol ihraç eden Rusya'yı zora sokacak.
Rusya'ya bir kötü haber daha! Suudiler o haberi yalanladı
04 Aralık 2015 / 15:56 Güncelleme: 04 Aralık 2015 / 16:07

OPEC'in en etkili üyelerinden ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın Petrol Bakanı Ali Naimi; "Suudilerin üretimi kesmeyi planladığına yönelik haberler asılsız" dedi.

Suudi Bakan Naimi, günde 12,5 milyon varil kapasitesini koruma sorumlulukları bulunduğunu ve piyasayı dengeleyecek herkesle işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

KRİTİK OPEC TOPLANTISI BUGÜN

12 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), arz fazlalığına çözüm olabilecek bir tavan rakam belirlenmesini görüşmek üzere bugün (4 Aralık) Viyana'da toplandı.

"PETROL FİYATI 20 DOLARA DÜŞEBİLİR"

Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino, geçtiğimiz günlerde OPEC'in pazarı dengelememesi halinde  ham petrol fiyatlarının 20 Dolar seviyelerine düşebileceğini belirterek Suudi Arabistan ve Katar'ın Venezuela'nın 88 dolar/varil denge fiyatı önerisini değerlendirildiğini belirtmişti.

Yıllar süren nükleer yaptırımlarının kalkması ile piyasalara hızlı bir giriş yapmayı planlayan İran cephesinde ise Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, OPEC'in artan İran üretimini planlamalarında hesaba katması gerektiğini kaydetmişti.

"OPEC'TE FİKİR BİRLİĞİ YOK"

Petrol, Suudi Arabistan öncülüğünde OPEC'in bir yıl önce üretimi devam ettirme ve yüksek maliyetli kaya petrolü üreticilerini piyasa dışına itme kararından bu yana yaklaşık yüzde 39 değer kaybetti. İran Shana haber ajansına göre OPEC üyeleri arasında petrolde arzın nasıl yönetileceği ve piyasaya nasıl istikrar kazandırılacağı yolunda görüş birliği bulunmuyor.

PETROLÜN RUSYA'YA ETKİSİ NE OLACAK?

OPEC'in petrol üretiminde kısıtlamaya gitmemesi piyasada arz fazlasının devam etmesine, arz fazlalığı petrol fiyatlarının düşük seviyelerde kalmasına veya daha da düşmesine sebep olabilir. Bu durumun Rusya'ya etkisi Rusya'nın gelirleri içinde petrolün ağırlı ile ölçülebilir.

 

HABERTÜRK

 // mustafa
Petrol fiyatı zaten suni olarak yüksek. Bir varilin maaliyeti 0.75 -1.5$ arasında...
04 Aralık 2015 16:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler