YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya bir kötü haber daha!
Rusya'ya bir kötü haber daha!
06 Nisan 2016 15:51
Dünya Bankası, Rusya’nın 2016 yılı için küçülme tahminini olumsuz yönde revize ederek yüzde 0,7’den 1,9’a yükselttiğini açıkladı

Bankadan yapılan açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle,  Rus ekonomisindeki küçülme tahmininin bu yıl için yüzde 0,7’den 1,9’a revize  edildiği belirtilirken, önümüzdeki yıl için ise yüzde 1,3’lük büyümenin  beklendiği bildirildi.

Daha önceki tahminlerde petrol fiyatının varil başına 2016 için ortalama 49 dolar olarak değerlendirildiği vurgulanırken, yeni tahminlerde petrol  fiyatının ortalama 37 dolar olarak hesaplandığına işaret edildi.

YOKSULLUK EN YÜKSEK SEVİYEDE

Açıklamada, Rusya’da yoksulluk oranının 1998-99 ekonomik krizinden bu  yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekilirken, ülkenin 2016 hedefi olan  bütçe açığının gayri safi milli hasılaya yüzde 3’lük oranını başarma ihtimalinin  de düşük olduğu belirtildi.

Banka, Rusya’daki 2018 Başkanlık seçimlerinden önce gerekli yapısal  reformların gerçekleşmesinin beklenmediğinin de altını çizerek “Rus ekonomisinin  toparlanması için uzun bir yol var” ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler