YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya’nın talebi umutları artırdı
Rusya’nın talebi umutları artırdı
23 Nisan 2016 04:34
Rusya’nın, yaş sebze, meyve ve Türkiye’den ihraç edilen ürünlerle ilgili teknik bir heyetle görüşme talebi bu pazara çalışan ihracatlarda umutları artırdı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Rusya'nın bizden heyet talep etmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar düzelebileceği anlamını taşıyor. O nedenle bu durumu yeniden ticari ilişkiler kurulması adına bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Gürdoğan, Rusya'nın, yaş sebze, meyve ve Türkiye'den ihraç edilen ürünlerle ilgili safhayı değerlendirme adına teknik bir heyetle görüşme talebini değerlendirdi. Gürdoğan, Rusya krizinin sürmesinin iki ülkeyi de etkilediğine dikkati çekerek, “İki ülkenin de üreticisi, ihracatçısı ve vatandaşı bu durumdan zarar görüyor” ifadesini kullandı.

BELİRSİZLİK ORTAMI İKİ ÜLKEYE DE ZARARLI

Karadeniz'de fındık dışında diğer ürünlerin ihracatının da yüzde 80'inin Rusya'ya yapıldığını anlatan Gürdoğan, “Karadeniz ihracatçıları buna bağlı olarak Samsun Limanından 30 gemi, TIR ve filolarıyla Rusya'ya ihracat yaparak, binlerce işçi çalıştırıyordu. Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından bu ihracatın bitmesiyle hem Rusya'da çalışan işçiler geri çekildi, ihracatçı da büyük zarara uğrattı” diye konuştu.

Krizin ardından bir duraksama dönemine girildiğini belirten Gürdoğan, Rusya'nın Türkiye'den heyet talebine ilişkin, “Rusya Türkiye'den heyet istedi ve bir heyet Türkiye'den Rusya'ya gidecek. Bu teşebbüslerin bir an önce başlaması ve neticeye ulaşması gerekiyor, çünkü, belirsizlik ortamı iki ülkenin de zararına” diye konuştu.

VİZESİZ DÖNEME DÖNÜŞ ADINA MESAJI VAR

DKİB Başkanı Gürdoğan, iki ülke ilişkilerinin geçmişe dayandığını da işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya'nın Türkiye'den heyet talep etmesinden memnun olduk. Bizim için Rusya'nın bizden heyet talep etmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrardan düzelebileceği anlamını taşıyor.

O sebeble bu durumu yeniden ticari ilişkiler kurulması adına bir adım olarak görüyoruz. Bu sürecin devam etmesi gerekiyor. En kısa zamanda bu belirsizliklerin ve yasakların kalkmasını umuyoruz. Tekrar eski vizesiz, ticaretin devam ettiği ve ivme kazandığı günlere dönmemiz için de bunu bir işaret olarak görüyoruz.”

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler