YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın "sözde DAİŞ operasyonu"nda 104 sivil öldü
Rusya'nın "sözde DAİŞ operasyonu"nda 104 sivil öldü
14 Ekim 2015 14:28
Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava operasyonlarında toplam 104 sivil hayatını kaybetti.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Rusya'nın, Suriye'nin çeşitli kentlerinde düzenlediği saldırılarda 104 sivilin öldüğünü açıkladı.

SNHR'den yayımlanan raporda, "Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana Suriye'nin çeşitli kentlerinde düzenlediği saldırılarda 25'i çocuk, 15'i kadın 104 sivil hayatını kaybetti" ifadelerine yer verildi.

Rusya'ya ait savaş uçaklarının hedef aldığı 23 noktanın denetlendiği belirtilen raporda, saldırıların "15'inin muhalifleri, 5'inin DAİŞ'in kontrolündeki sivil yerleşim alanlarını, 3'ünün ise muhaliflere ait askeri alanları hedef aldığı" kaydedildi.

Saldırıların çoğunlukla muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yapıldığını ve bunun terör örgütü DAİŞ'in kontrol alanlarını genişletmek için doğrudan bir mesaj olduğu vurgulanan raporda, "Her ne kadar Rusya, saldırılarını DAİŞ'e yönelik yaptığını iddia etse de görünürde bunun tam tersi yaşanıyor. Sivillere yönelik gelişigüzel bombardıman uluslararası hukukun ihlalidir" ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rusya'nın saldırılarında, 4 Ekim'de Halep yakınlarında Rus yapımı gelişmiş yeni tür misket bombası kullanıldığını belirtmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki DAİŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu. Ancak muhalifler Rus uçaklarının daha çok ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla, sivilleri hedef aldığını dile getiriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler