YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın maskesi düştü! İşte kan donduran rapor
Rusya'nın Suriye'de IŞİD hedeflerini değil sivilleri vurduğu kesinleşti. Uluslararası Af Örgütü'nün Rusya raporunun detayları ise kan dondurdu. Rapora göre Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında 200’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Rusya'nın maskesi düştü! İşte kan donduran rapor
23 Aralık 2015 / 10:32 Güncelleme: 23 Aralık 2015 / 10:44

Uluslararası Af Örgütü, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında 200'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Örgüt, raporunu 'Rusya’nın Suriye’deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü' başlığıyla yayınladı.

Rapora göre Rus savaş uçaklarının saldırılarında sivillerin yaşadığı yerleşim alanları, evler, camileri, pazar yerlerini ve hastaneleri hedef alınıyor.

6 OPERASYONDA 200'DEN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

Rusya’nın Eylül - Kasım arası Suriye'deki 6 operasyonu üzerinde yoğunlaşan rapora göre saldırılarda, 200’den fazla sivil hayatını kaybetti.

Rus yetkililerin bir cami ile hastanenin zarar gördüğü operasyonlarla ilgili “yalan” söylediği belirtilen raporda,  Rusya’nın yerleşim birimlerinde uluslararası yasalarca yasaklanmış mühimmat kullandığı da iddia edildi.

Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Saldırılar sonucunda da siviller hayatını kaybetti. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor” diye konuştu.

MİSKET BOMBASI VE KILAVUZSUZ BOMBALAR KULLANIYOR

Luther, "Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli” dedi.

“Bu ihlallerin bağımsız ve tarafsız bir şekilde araştırılması çok önemli” diyen Luther, “Rusya Savunma Bakanlığı daha saydam olmalı ve hedef aldıkları yerlerin uluslararası hukuk karşısındaki sorumluluklarına uyup uymadığının değerlendirilmesini kolaylaştıracak şekilde bu hedefleri ilan etmeliler” görüşünü dile getirdi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Rus yetkililerin sadece “terörist hedefleri” vurduklarını iddia ettikleri belirtilen raporda, Rusların bazı saldırıların ardından sivilleri vurduklarını inkar ettikleri ancak bazı saldırılardan sonra sessiz kalmayı tercih ettiklerine dikkat çekildi.

Rapordaki tespitler, saldırılarda hayatta kalanlar ve görgü tanıkları ile yapılan görüşmelere ve saldırıların ardından meydana gelen tahribatın yorumlatıldığı uzmanların görüşlerine dayandırıldı. Af Örgütü, saldırılarla ilgili araştırmalarında 6 saldırının hiçbirinde hedeflenen alana bölgede askeri hedefe rastlanmadığını açıkladı. Örgüt, uluslararası yasalara aykırı bu saldırıların bir kısmının savaş suçu teşkil ettiğini kaydetti.

Raporda yer verilen saldırılardan biri, Idlib’in Ariha mahallesindeki bir pazar yerini hedef almıştı.  49 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili raporda görgü tanıklarının anlatımları aktarıldı.

BİRKAÇ SANİYE İÇİNDE ÇIĞLIK ATMAYA BAŞLADILAR

Raporda görgü tanıklarından, yerel medya aktivisti Muhammed Kureybi el Gazel “Birkaç saniye içinde insanlar çığlık atmaya başladı, yanık kokusu havayı kapladı ve bir kaos hakim oldu. Yakında bir ilkokul vardı, çocuklar dehşet içinde koşuşturuyordu. Her yerde kafasız, organları kopmuş cesetler vardı” ifadelerine yer verildi.

Sıralı şekilde dizilmiş 40 cesedin yanında oturup ağlayan bir kadın gördüğünü anlatan al-Ghazal'ın, “Çocukları torbalara doldurulmuştu. Bu sahneyi bir daha unutamadım” sözleri de raporda yer aldı.

Uluslararası Af Örgütü Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Sivil hedefler zarar görmedi: Rusya’nın Suriye’deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü” başlıklı rapor, sivillerin ödediği yüksek bedeli gözler önüne serdi.

Rusya’nın eylül-kasım aylarında gerçekleştirdiği 6 operasyon üzerinde yoğunlaşan rapora göre saldırılarda sadece bir düzine militan ölürken, 200’den fazla sivil hayatını kaybetti.

SALDIRILAR SAVAŞ SUÇU

Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Saldırılar sonucunda da siviller hayatını kaybetti. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor” diye konuştu.

Luther, "Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli” dedi.

HASTANELER HEDEF ALINDI

Rapora göre Rus saldırılarında vurulan hedefler arasında, uluslararası hukuka göre özel koruma altında bulunan ve saldırılması savaş suçu teşkil eden hastaneler de yer aldı.  Raporda, Rusya’nın İdlib’de Sermin hastanesine yönelik saldırısıyla ilgili görgü tanığı ifadelerine yer verildi.

Görgün tanıklarının saldırı öncesinde herhangi bir uçak görmediği ve duymadığı belirtilirken, bunun saldırının çok daha sofistike bir silahla yapıldığını gösterdiği kaydedildi.

RUSYA BAŞKA CAMİNİN FOTOĞRAFINI KULLANDI

Raporda 1 Ekim’de Idlib’teki Omar Bin al-Khattab Camii'ne yönelik saldırı sonrasında Rus yetkililerin verdiği tepkilerin bu ülkenin saldırılara yönelik eleştirilere karşı kullanmaya hazır olduğu taktiklerle ilgili ciddi sorulara yol açtığı ifade edildi.

Saldırı ile ilgili haberlerin ve fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından Rus yetkililerin bunu “uydurma” diye nitelendirdiği ve caminin zarar görmediğini iddia eden ederek bazı fotoğraflar paylaştıkları hatırlatılan raporda, Rusların yayımladığı fotoğrafların başka bir camiye ait olduğu dile getirildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler