YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya`nın kasasını boşaltıyorlar
Rusya`nın kasasını boşaltıyorlar
18 Mart 2016 23:29
Rus bankalarının başı, şu sıralar kasalarına musallat olan bir hacker grubu ile dertte. Hacker grupları, 13 RUs bankasına saldırarak merkez bankası hesaplarına kadar sızmayı başardı.

Moskova'daki Group- IB adlı siber güvenlik firmasına göre, 13 Rus bankasına saldıran Buhtrop adlı Rus hacker grubu, geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana kötü amaçlı yazılımlar kullanarak merkez bankası hesaplarına sızdı.

Hacker grubunun saldırıyı, Merkez bankası ve Gazprombank JSC'nin mail sistemini taklit eden virüslü mailler ile gerçekleştirdiği açıklandı.

Bloomberg'in haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen bir güvenlik firması, Buhtrop'un şimdiye kadarki en büyük soygununun bir bankanın kasasından yürüttükleri 8,86 milyon dolar (600 milyon ruble) olduğunu belirtti. İki yerel banka da sermayelerinin iki buçuk katı kadar bir kayıpla karşı karşıya kaldılar.

Buhtrop, Rus bankalarının başındaki tek bela değil.

Hacker gruplarının en bilinenlerinden Carbanak çetesi, finans kurumlarına düzenledikleri komplike saldırılarla ünlü. Üyeleri arasında Rusların yanı sıra Ukraynalılar, Çinliler ve Avrupa vatandaşları da var. RIA Novosti'nin haberine göre yalnızca geçen ay 677 milyon rublelik bir soyguna imza attılar.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler