YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın kararı Esed için bir sinyal
Rusya'nın kararı Esed için bir sinyal
15 Mart 2016 17:39
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusya’nın Suriye'deki askerlerini azaltması kararının, Cenevre'de müzakerelerde bulunma zamanının geldiği yönünde Esed için bir sinyal olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’nın Suriye'deki askerlerini azaltması kararının, Cenevre'de müzakerelerde bulunma zamanının geldiği yönünde Esed için bir sinyal olduğunu söyledi.

Steinmeier, Meksika Dışişleri Bakanı Claudia Ruiz Massieu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Rusya bu kararı almadan önce ne ABD'yi ne de Avrupa ülkelerini bilgilendirildiğini belirterek, bundan dolayı Rusya’nın Suriye’den kısmen çekilmesine ilişkin açıklamasının kendileri için sürpriz olduğunu ifade etti.

Bunun tam olarak hangi kapsamda hazırlandığını bilmediklerine işaret eden Steinmeier, “Ancak şu kesin gibi gözüküyor: Bu açıklama, en geç şimdi ciddi bir şekilde Cenevre'de müzakerelerde bulunma zamanının geldiği yönünde Esed için bir sinyaldir" dedi.

"Esed, Rusya'nın desteğini alma konusunda emin olamaz"

Rusya tarafından açıklamanın sadece bir kısmının gerçekleşmesi durumunda bile bunun, Esed ve onun güvenlik güçlerinin son aylardaki gibi Rusya’nın desteğini alma konusunda emin olamayacakları anlamına geldiğini ifade eden Steinmeier, “Ancak bu konuda bir garanti yok” şeklinde konuştu.

Steinmeier, Rusya’nın bu açıklamasından Suriye’deki rejim ile muhalefet temsilcileri arasında başlanan müzakere sürecinin yoluna koyulmasını ümit ettiğini kaydetti.

Hammond: Rusya'nın sözlerine değil eylemine bakmak gerekiyor

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise, Rusya'nın Suriye'deki güçlerini azaltma kararıyla ilgili, "Rusya ile ilgili bütün konularda olduğu gibi burada da sözlere değil, eylemlere bakmak gerekiyor. Gelecek günlerde Rusya'nın bu sözlerinin gerçeğe dönüşüp dönüşmediğini dikkatle izleyeceğiz" dedi.

"Esed'in kaldığı Suriye'de barış olamaz"

"Esed'in iktidarda kaldığı bir Suriye'de barış olamaz" ifadesini kullanan Hammond, "Rusya, bu müzakerelerin başarılı olmasına katkı sağlayabilecek eşsiz bir etkiye sahip. Biz de bunu kullanmalarını samimiyetle ümit ediyoruz" dedi.


AAa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler