YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Rusya'nın çabasını önemli buluyoruz'
'Rusya'nın çabasını önemli buluyoruz'
13 Nisan 2015 21:58
Filistin Devlet Başkanı Abbas, Rusya'nın, İsrail-Filistin sorununun çözümüne yönelik ortaya koyduğu çabayı önemli bulduklarını belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, resmi temaslar için bulunduğu Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitriy Medvedev ve Rus Ortodoks Kiliseleri Patriği Kirill'le ayrı ayrı görüştü.

Moskova'daki Novo-ogarevo Başkanlık Rezidansı'nda gerçekleşen görüşmede konuşan Putin, Rusya-Filistin ilişkilerinin güçlenerek gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Putin, bölgede durumun gerginleştiği bir dönemde Abbas'la görüşmesinin önemine vurgu yaparak, İsrail-Filistin sorunu, Irak, Suriye ve Yemen'deki gelişmeleri detaylı bir şekilde değerlendirme fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Abbas ise, Rusya'nın, İsrail-Filistin sorununun çözümüne yönelik ortaya koyduğu çabayı önemli bulduklarını belirterek, Ortadoğu'daki önemli sorunların çözümünde Moskova'nın rol oynaması gerektiğini kaydetti.

İsrail-Filistin sorununu müzakere yoluyla çözmeye kararlı olduklarının altını çizen Abbas, "Filistin, İsrail ve ABD'nin tutumları arasında farklılıklar var ama önemli olan bu görüş ayrılıklarının diyalog çerçevesinde kalması. Tabi ki biz Birleşmiş Milletler dahil tüm uluslararası kuruluşlar nezdinde çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

Medvedev-Abbas görüşmesi

Rusya Başbakanı Medvedev, Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirterek, Filistinlilerin devletleşme özlemlerini desteklediklerini söyledi.

Medvedev, Rusya ile Filistin arasında geleneksel dostane ilişkiler bulunduğunu aktarırken, Filistin'e destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Patrik Kirill'den Abbas'a "Şeref Nişanı"

Rus Ortodoks Kiliseleri Patriği Kirill, Mahmud Abbas'a Ortadoğu'da barışın sağlanmasında aldığı sorumluluk ve devletinde barış politikası oluşturması nedeniyle, birinci seyiye "Şeref Nişanı" verdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Rusya ziyareti çeşitli temaslarla devam edecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler