YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın 83 bölgesinde yerel seçimler yapıldı
Rusya'nın 83 bölgesinde yerel seçimler yapıldı
13 Eylül 2015 21:58
Rusya'nın 85 idari yönetim birimi ve bölgesinden 83'ünde yerel seçimler yapıldı. Tataristan Cumhuriyeti'nde halk, 15 sene sonra ilk kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

Rusya'nın 85 bölgesinin 83'ündeki 50 milyonun üzerinde seçmen, farklı düzeylerde yaklaşık 90 bin koltuğu belirlemek için sandık başına gitti. Kabardey-Balkar ve Kuzey Osetya-Alanya'da ise seçimler düzenlenmedi. 

Seçimlerle, 21 bölgenin başkanı, 11 bölgenin parlamentosu, 21 şehrin meclis üyesi ve çok sayıda birimin yerel yöneticileri belirleniyor. Seçimlere 55 partiden 200 binin üzerinde aday katıldı. 

Tataristan'da seçim heyecanı

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde 15 sene sonra ilk defa bu sene Cumhurbaşkanı'nı halk seçiyor. Bu süre içinde Tataristan Cumhurbaşkanı Rusya Devlet Başkanı tarafından Tataristan Parlamentosu'nun önerdiği üç aday arasından atanıyordu. 

Tataristan Cumhurbaşkanı olabilmek için iktidardaki Birleşik Rusya Partisi adayı Rüstem Minnihanov, Adaletli Rusya Partisi adayı Ruşaniya Bilgildiyeva, Rusya Komünist Parti adayı Hafiz Mirgalimov ve Liberal Demokrat Parti adayı Ruslan Yusupov yarışıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler