YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Ukrayna'dan tazminat şoku
Rusya'dan Ukrayna'dan tazminat şoku
10 Mart 2016 17:08
Ukrayna ile ilişkileri kopma nokta gelen Rusya'nın Ukrayna'dan şok bir talepte bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı, protestocuların Rusya'nın Kiev Büyükelçiliğine verdiği zarar nedeniyle Ukrayna'dan tazminat talep ettiklerini belirtti.

Rus televizyon kanalına konuşan Lavrov, Rusya'da yargılanan Ukraynalı  pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko'ya destek için düzenlenen gösteriler  sırasında Kiev Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı "çirkin bir eylem" olarak  nitelendirerek Ukraynalı yetkililerden bu tür eylemlerin durdurulmasını istedi.  Lavrov, büyükelçiliğe verilen zarar nedeniyle Ukrayna'dan tazminat talebinde  bulunduklarını ifade etti.

Bakan Lavrov, mahkemenin Savçenko'nun Ukraynalı doktorlar tarafından  muayene edilmesine izin vermeye hazır olduğunu fakat Savçenko'nun mahkemedeki  agresif tutumları nedeniyle bundan vazgeçildiğini öne sürdü.

Nadejda Savçenko, Haziran 2014'te Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı  ayrılıkçılar tarafından yakalanmış ve Rusya'ya götürülmüştü. Savçenko, iki Rus  gazetecinin havan topu saldırısında hayatını kaybetmesiyle ilgili davada şüpheli  sıfatıyla yargılanıyor.

Geçen günlerde Rusya'nın Kiev Büyükelçiliği önünde Savçenko'ya destek  amacıyla düzenlenen gösterilerde Büyükelçilik binasına taş, yumurta ve boya  atılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler