YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Türkiye'ye 'yatırım yapın' çağrısı
Rusya'dan Türkiye'ye 'yatırım yapın' çağrısı
01 Ekim 2016 15:42
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’dan Türk müteahhitlere davet geldi. Karlov, "Türk müteahhitlerinin Rusya’ya gelmesini bekliyoruz. Lütfen yatırımlarınızla gelin, sizi bekliyoruz" çağrısında bulundu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ev sahipliğinde 'Gündem 2016' başlıklı sohbet toplantısı yapıldı. Burada konuşan TMB Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, Türk firmalarının Rusya'da yeni ihalelere katılmasını engelleyen 28 Kasım ve 29 Aralık tarihli kararnamelerin yürürlükten kaldırılmasını, ihalelere serbestçe teklif verebilmeyi, teklif hazırlama-verme aşamasında üst düzey yetkililere, uzun süreli ve çok girişli vize sağlanmasını beklediklerini ifade etti. 

DOĞALGAZ İHRAÇ EDECEK 

Toplantıda konuşan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, Rusya ve Türkiye arasındaki hizmet, satın alma ve yatırım anlaşmasına değinerek, “Böyle bir anlaşma imzalandıktan sonra hem ticaret hem de yatırım anlamında ilişkileri geliştirmek için yeni bir fırsat yakalayacağız” diye konuştu. 

Karlov, Türk Akımı projesinin inşaatına başlanmasına imkan verecek olan doğalgaz alanındaki işbirliği anlaşmasının imzalanmasının tarihi bir sayfa olacağını ifade etti.

7 milyar $'lık pasta artacak 

Ortak yatırım fonunun çoktan kurulmuş olması gerektiğini söyleyen Karlov, ticaret hacmi en az 1 milyon dolar olacak fonun kurulmasıyla birlikte karşılıklı olarak diğer ülkelerin piyasalarında ortaklaşa yatırım yapılabileceğini belirtti. 

Rusya’nın uzak doğusunda kurulacak öncelikli gelişim bölgelerinin inşaat sektörü için büyük fırsatlar barındırdığına dikkat çeken Karlov, “Öncelikli bölgelerine şu ana kadar 7 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu rakam artacak. İlk gelen en büyük kârı alır” dedi. 

Yeni yollar oteller ve santrallar 

Türk şirketlerini Kırım’a yatırım yapmaya davet eden Karlov şunları kaydetti: "Kırım yarımadasını ana kıtaya bağlayacak köprü inşaatı için 7-8 milyar harcanacak. 

Yeni yollar, santrallar ve otellerin inşaatları devam ediyor. Lütfen yatırımlarınızla gelin, Türk müteahhitlerini Rusya’da dört gözle bekliyoruz. Karlov, "Türkiye’ye dış politikasına saygılıyız. 

Biz Türk müteahhitleri, yatırımcı ve işadamlarını her iki ülkenin de menfaatine olacak bölgelere davet ediyoruz" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler