YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan takviye asker
Rusya'dan takviye asker
13 Haziran 2010 20:21
Rusya Kırgızistan'daki üssünü korumak için takviye asker gönderdi

Rusya'nın Kırgızistan'daki askeri üssünü korumak için gönderdiği bir tabur paraşütçü askerin üsse vardığı bildirildi.

Rus İnterfaks ajansı, adını açıklamadığı bir Rus güvenlik kaynağına dayanarak verdiği haberde, Kırgızistan'a ulaşan taburun görevinin bu ülkedeki Rus askeri üssünün, Rus askerlerinin ve ailelerinin güvenliğini sağlamak olduğunu duyurdu.
 

Bu arada Rus İtar-Tass ajansı da bölgedeki kaynaklara dayanarak yayımladığı haberde, olayların meydana geldiği Oş ve Celalabad kentlerindeki insanların, acil ilaç ve gıda yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.
 

Bölgeye yardım malzemesi götürmeye çalışan bir örgütün sorumlusu olan Rinat Samutdinov da ajansa yaptığı açıklamada, Kırgızistan'daki insanların "gıda, ilaç ve giyecek için ağladığını" belirterek, özellikle çatışmaların yoğun olduğu Oş ve Celelabad'a 10 Haziran'dan beri kamyonların gidemediğini, bu yüzden başkent Bişkek sakinlerinden acil yardım talebinde bulunduklarını söyledi.
 

İnsani yardım malzemelerini 10 Haziran'dan beri Celalabad ve Oş kentine getirmenin imkansız olduğunu söyleyen Samutdinov, "Şoförler yağmalama yüzünden Bişkek-Oş istikametine gitmek istemiyorlar. Kızıl Haç dahil hiçbir uluslararası kuruluşun yardım araçları bölgeye ulaşamıyor" dedi.
 

Samutdinov, Kırgızistan'ın güneyindeki insanların en çok tahıl ürünleri, şeker, makarna, konserve yiyecekler, çay, yağ, bandaj, ağrı kesici, şırınga ve yüksek tansiyon ilaçlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.
 

Yardım kuruluşları Bişkek'te topladıkları para, giyecek, gıda ve ilaç yardımlarını uçakla ülkenin güneyine ulaştırmaya çalışırken, Bişkek kent yönetimi bu konuda yardım kuruluşlarına yardımcı olacaklarını belirtti. Kent yönetimi, Manas havaalanından bugün gıda ve giyecek dolu bir yardım uçağının havalandığını kaydetti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler