YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Suriye'ye destek
Suriye ateş çemberi... Bombalar patlıyor, silahlar atılıyor, insanlar ölüyor... Ancak Rusya hala Suriye yönetimi Esad'a destek olmaya devam ediyor... Moskova'dan gelen son açıklama Suriye'ye güç kullanıma karşı olunduğu yönünde...
Rusya'dan Suriye'ye destek
23 Şubat 2012 / 14:59 Güncelleme: 23 Şubat 2012 / 14:57

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Moskova'nın Suriye'ye karşı güç kullanılması seçeneğine karşı çıkmaya devam edeceğini söyledi.

Gatilov, İngilizce yayın yapan ''Russia Today'' televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Biz Suriye'nin iç sorunlarının güç kullanımıyla çözüleceğine inanmıyoruz. Bu ancak tüm tarafların dahil olduğu müzakere yoluyla çözülebilir'' diye konuştu.

Lübnan sınırından Suriye'ye kaçak yollardan silah sokulduğunu ve bunun büyük bir endişeye yol açtığını ifade eden Gatilov, ''Biz bunun sadece Suriye'deki iç savaşı daha da alevlendireceğine ve gerginliği artıracağına inanıyoruz. Eğer bir çözüm istiyorsak bu durdurulmalı'' diye konuştu.

Gatilov, Tunus'ta düzenlenecek Suriye'nin Dostları adlı uluslararası konferansın çatışan tarafların tamamını kapsamaması halinde herhangi bir olumlu sonuç vermeyeceğini belirterek, ''Bu krizdeki kilit taraflarla herhangi bir danışmada bulunmadan herhangi bir belgeyi oylamanın yanlış olacağını düşünüyoruz'' dedi.

İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında görüşmelerin yeniden başlama olasılığıyla ilgili bir soru üzerine de Gatilov, İran ve UAEK arasındaki diyaloğun sona erdiğini düşünmediğini ve Tahran'ın nükleer sorununa diplomatik bir çözüm şansının hala bulunduğunu ifade etti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler