YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya’dan Suriye ve Mısır açıklaması
Rusya’dan Suriye ve Mısır açıklaması
22 Ağustos 2013 16:46
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların BM denetçilerinin çalışmaları sonunda açığa kavuşacağını söyledi.

 Mısır’da yeni yönetimle diyalog halinde olduklarını ifade eden Lukaşeviç, bölgede tatil yapan Rus vatandaşlarının tahliyesinin de gündemlerinde olmadığını belirtti.

Suriye’de bulunan denetçilerin çalışmalarının Suriye krizinin siyasi olarak çözümüne katkı sağlamasını umduklarını ifade eden Lukaşeviç, “Suriye hükümeti mümkün olduğunca daha fazla BM denetçileri ile işbirliği yapmaya hazır. Onlara her türlü lojistik desteği sağlıyor… İddiaların bağımsız BM denetçileri tarafından araştırılmasını destekliyoruz.” dedi. Lukaşeviç tarafların gerekli görmesi durumunda denetçiler için belirlenen 14 günlük sürenin uzatılabileceğine de değindi.

Lukaşeviç dün yaptığı değerlendirmede de hükümetin Şam yakınında kimyasal silah kullanarak 1300 kişinin ölümüne neden olduğu yönündeki haberleri de planlı provokasyon olarak nitelemişti. Rus yetkiliye göre BM denetçilerinin bölgede olduğu bir zamanda yapılan haberler bir yerden yönlendirilmiş olduğu izlenimi veriyor.

Suriye’de bulunan yabancı militanların sayısının 2000’li yılların ortalarında Irak’ta bulunanlara ulaştığını savunan Lukaşeviç, “El-Kaide ile irtibatlı terör ve aşırılıkçı grupların hareketliliği alarm veriyor. Maalesef, bu terör faaliyetleri üst düzeyde destekleniyor.” suçlamasında bulundu.

Mısır’da yaşanan darbenin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Lukaşeviç, Moskova’nın Kahire ile iletişimi kesmediğini hatırlattı. Rus diplomat, “Mısırlı partnerlerimizle düzenli diyalogu sürdürüyoruz.” Dedi ve iki ülke dışişleri bakanlarının geçen hafta yaptıkları telefon görüşmesini hatırlattı.

Rus turistlerin Mısır’a gitmemeleri yönündeki tavsiyelerinin yürürlükte olduğuna değinen Lukaşeviç, bölgeden tahliye operasyonunun da planlanmadığını aktardı.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler