YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan o iddiaya cevap
Rusya'dan o iddiaya cevap
22 Haziran 2012 17:23
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye istikametine, içinde asker bulunan gemiler göndermediğini söyledi.

Lavrov, Uluslararası St. Petersburg Ekonomi Forumu sırasında Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesinin ardından Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı. Lavrov bir soru üzerine, Rusya'nın Suriye istikametine içinde asker bulunan gemi göndermediğini belirterek, "Bilgi doğru değil" dedi.

Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile 29 Haziran'da yapacağı görüşmede Suriye ile aralarındaki askeri-teknik işbirliği için mazeret sunmayacağını belirterek, "Ben bahaneler bulmaya ya da konuyu kapatmaya çalışmayacağım. Eğer meslektaşım bana bu konuda soru yöneltirse cevaplarım" ifadesini kullandı.

Moskova'nın ne uluslararası hukuku ne de BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini kaydeden Lavrov, "Suriye'ye yeni silahlar sağladığımız yönündeki haberler doğru değil. Bizim yeni silahlar sattığımızı ve bunların barışçıl göstericilere karşı kullanıldığını söylemek haklı değil, adil değil" dedi.

Lavrov, konuyu Clinton ile görüşmeye hazır olduğunu belirterek, "Bu konuda ve başka konularda konuşmaya hazırım çünkü bizim de Amerikalılara sormamız gereken çok sayıda soru var" diye konuştu.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkiler için "Mevcut seviye bugün dünyada yaşanan gelişmelere kesinlikle uygun" diyen Lavrov, ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin Soğuk Savaş dönemi seviyesinde olup olmadığı yolundaki bir soruya da, "Benim şahsi kanaatim, Devlet Başkanımız Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Los Cabos'taki görüşmelerinin bunun tersini gösterdiği yönünde" yanıtını verdi. 


-"İran, Suriye konferansına katılmalı"-


ABD ve İngiltere'nin Suriye ile ilgili yapılacak uluslararası konferansa İran'ın katılmasına karşı çıktığının hatırlatılması üzerine Lavrov, "Bu kesinlikle haklı bir talep değil. Biz İran'ın bu toplantıya katılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Lavrov bir başka soru üzerine, Moskova'da İran'ın nükleer programıyla ilgili yapılan toplantıda ilkesel anlamda bir anlaşmaya varılamadığını belirterek, "İran'ın nükleer programı temelinde varılan bir anlaşma yok. Ama bize göre, toplantı teknik ve yasal açıdan üzerinde anlaşmaya varılması gereken konularla ilgili meseleleri anlama noktasında yararlı oldu" diye konuştu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler