YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan NATO'ya tepki
Rusya'dan NATO'ya tepki
06 Eylül 2014 06:40
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ından yapılan açıklamada, "Zirveden çıkan kararlar, NATO'nun, ABD ve birkaç Avrupa başkentinin dikte ettiği politikayı yürüttüğünü gözler önünde sermiştir" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun, ABD ve Barış için Ortaklık ülkelerinin katkıları ile Ukrayna topraklarında gerçekleştireceği tatbikatın bölgedeki gerilimi artıracağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Galler'in Newport şehrinde yapılan NATO Zirvesi'nde alınan kararlar değerlendirildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ukrayna konusunda yapılan açıklamaların tonu ve niteliği, NATO'ya üye ülkelerin Kiev'le Ukrayna topraklarında bu yılın sonuna kadar ortak askeri tatbikat yapma planlarıyla birleşince gerginliğin artmasının kaçınılmaz olduğu görünüyor. Bu adımlar, Ukrayna'daki barış sürecini tehlikeye atacağı gibi, toplumda bölünme alevlerini de körükleyecektir." 

NATO Zirvesi'nin sonuçlarının hiç kimseyi şaşırtmayacağı belirtilen açıklamada, Soğuk Savaş döneminde kurulan ittifakın kendi genetik kodlarını değiştirmeyeceği öne sürüldü.

Açıklamada, "Zirveden çıkan kararlar, NATO'nun ABD ve birkaç Avrupa başkentinin dikte ettiği politikayı yürüttüğünü gözler önünde sermiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca  NATO Zirvesi'nde alınan kararlarınRusya tarafından detaylı bir şekilde analiz edileceği belirtildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler