YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Libya tavrı...
Rusya'dan Libya tavrı...
06 Mayıs 2011 14:15
Libya'ya yönelik kara operasyonuna Rusya sert çıktı...

Rusya, Libya'da her türlü dış güç destekli kara operasyonuna karşı çıkarken, Libya lideri Muammer Kaddafi muhaliflerine destek sağlama yönündeki Batılı taahhütleri de sert şekilde eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'ya askeri müdahaleyle ilgili kararının kara operasyonunu "doğrudan ve kesin olarak" devre dışı bıraktığını belirterek, "Rusya Federasyonu'nun durumu kesinlikle değişmedi" dedi.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın da üyeleri arasında bulunduğu batılı bir temas grubunun Kaddafi muhaliflerine yardım için askeri olmayan bir fon kurulması kararını eleştiren ve BM Güvenlik Konseyi'nin başarısızlığa uğratılmaması uyarısında bulunan Lavrov, "Biz temas grubunun sorumlu devletlerden oluştuğu, hepsinin BM Sözleşmesini imzaladığı ve Güvenlik Konseyi'nin otoritesine saygı göstermeleri gerektiği gerçeğinden hareket ediyoruz" diye konuştu.

Lavrov, tüm çabaların barışçıl bir çözüme yoğunlaştırılması, bir iç savaşta taraflardan birinin desteklenmemesi gerektiğini belirtti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler