YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Libya açıklaması
Rusya'dan Libya açıklaması
13 Mayıs 2011 13:36
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Libya ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya Lideri Muammer Kaddafi ve muhalif güçlerin bir an önce görüşmelerini isterken, Suriye ve diğer bölge ülkelerindeki olaylara dış güçlerin müdahalesine Moskova'nın karşı olduğunu söyledi.

Rus haber ajansları, Kazakistan'da bulunan Lavrov'un Rus basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'ın uluslararası toplulukla nükleer programı konusundaki endişeleri gidermek için "ciddi görüşmelere" başlaması gerektiğini vurguladığını kaydetti.

İran ile ilgili bir soru üzerine Tahran'ın nükleer programına yönelik soru işareti doğuracak faaliyetlerden kaçınması gerektiğini belirten Lavrov, "İran ile yapılacak her türlü görüşme nükleer programıyla ilgili ciddi değerlendirmeyi de içermeli. İran'ın nükleer programında askeri bir unsur olmadığına dair yüzde 100 emin olmak istiyoruz" dedi.

Lavrov, Rusya'nın Batıyla Avrupa'daki füze kalkanı işbirliğinin de yavaş ilerlediğini belirterek, bu konuda gelişme için ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin bu ay yapılacak 8'ler grubu zirvesine kadar siyasi müdahalede bulunmasını önerdi.

Libya'daki senaryonun başka ülkelerde de tekrarlanmasını istemediklerini söyleyen Lavrov, "BM Genel Sekreteri'nin özel temsilcisinin çalışmalarını, Afrika Birliği'nin arabuluculuk önerilerini daha etkili hale getirmek ve hiçbir koşul öne sürmeden bir uzlaşmaya çalışmak gerekiyor" dedi.

Lavrov, anlaşmazlığın çözümünün Libya'da yeni bir hükümete yol açacağını ancak Libya lideri Muammer Kaddafi hükümetiyle de görüşmenin kaçınılmaz olduğunu belirterek, "Diyaloğun sonucu yeni bir siyasi sistem ortaya çıkacak ama durumun normale dönmesini sağlayacak olanlar da görüşmek gerekiyor" diye konuştu.

Suriye'deki gelişmelere de değinen Lavrov, "Suriye'deki kanlı çatışmaları önleme çabaları, bazı katılımcıların bu süreci kendi eylemlerini desteklemesi için dış güçleri davet etme arzusu yüzünden karmaşık bir hale gelmekte. Libya örneğini bölgedeki Yemen, Suriye veya Bahreyn gibi başka ülkelere yayma çabaları son derece tehlikeli" ifadesini kullandı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler