YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'dan Kırım açıklaması
Rusya'dan Kırım açıklaması
14 Mart 2014 23:05
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Batı arasında Kırım krizinin çözümünde nasıl bir yol izleneceğine yönelik ortak bir görüşün bulunmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’li mevkidaşı John Kerry ile Londra’da yaptığı yaklaşık 5 saatlik görüşme sonrası basına açıklamalarda bulundu. Kerry’le yaptığı görüşmeyi anlatan Lavrov, görüşmede, krizin çözümüne yönelik ortak bir görüş üzerinde anlaşmaya varılamadığını belirtti.

Kerry ile görüşmesinde Ukrayna’nın istikrarının korunması ve ülkedeki radikallerin şiddet eylemlerinin önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınmamasına ilişkin endişelerini dile getirdiğini ifade eden Lavrov, bu bağlamda Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk’teki şiddet olaylarını kınadı. Rus Bakan, Rusya’nın buraya asker göndereceği iddialarını yalanlayarak, “Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunu işgal etmek gibi bir planı yok ancak etnik Rusların haklarına saygı duyulması gerekiyor” diye konuştu.

Kerry’nin, Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırımlardan bahsedip bahsetmediği sorulan Lavrov, görüşmede, ülkesine yönelik herhangi bir yaptırım tehdidinde bulunulmadığını dile getirirken, yine de ABD ve Avrupa hükümetlerinin Ukrayna krizi sebebiyle Rusya’ya yaptırım uygulamayı düşündüğünün farkında olduklarını ifade etti. Lavrov, “Ancak, ortaklarımızın, yaptırımların zarar verici ve çift yönlü çıkarlara hizmet etmeyeceğini anladıkları garantisini verebilirim” diye konuştu.

Rusya ve Kırım arasındaki tarihi bağlara dikkat çeken Sergey Lavrov, bu durumun tarihten bağımsız bir şekilde değerlendirilemeyeceğini söyleyerek, “Herkes Kırım’ın Rusya için ne anlama geldiğini biliyor” diye konuştu.Lavrov, Rusya’nın Pazar günü yapılacak referandumun sonuçlarına saygı göstereceğini ve bu sonuçları kabul edeceğini belirtti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler